کانال تلگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

صفحه اینستاگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

پرسش از دکتر

دریافت مشاوره پزشکی به صورت مستقیم از پزشک.

آدرس کلینیک

شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، ابتدای خیابان قبا، پلاک ۶، طبقه پنجم.

راهکار تجربه شده ی من از رژیم لاغری

بسیاری از شما عزیزان در بخش مشاوره پزشکی از من می پرسید که آیا رژیم های ۱۰ کیلو در یک ماه یا کاهش وزن ۳ کیلو در یک هفته به کاهش وزن ما کمک می کنند؟

پاسخ من این است که این رژیم ها برای افراد خاصی طراحی شده اند که قد، وزن و حتی ساختار بدنشان با شما بسیار متمایز بوده است. استفاده از این رژیم ها به کاهش وزن شما کمک می کنند اما نه به اندازه مطرح شده در عناوین این مقاله ها!!!

چاق شدن افراد لاغر

به همین خاطر به دنبال درخواست های مکرر شما عزیزان مبنی بر متد به کار رفته در مطب، تصمیم گرفتم تا یک نمونه موفق از رژیم های لاغری یکی از بیماران را برای شما شرح دهم تا با دستگاه آنالیز بدن اینبادی و روش کار ما بیشتر آشنا شوید.

یک ماه پیش آقایی ۳۲ ساله با وزن ۸۶٫۶ کیلوگرم و قد ۱۶۳ متر به مطب مراجعه کردند. ابتدا به فرد یک فرم داده می شود که علاوه بر مشخصات شخصی، می بایست در مورد سابقه بیماری ها و سایر مسائل پزشکی، اطلاعاتی را جهت تنظیم هر چه بهتر رژیم لاغری در اختیار ما قرار دهند. 

پس از پر کردن فرم، از شما خواسته می شود که بدون استفاده از کفش و جوراب بر روی دستگاه به مدت یک دقیقه بدون تکان خوردن و یا صحبت کردن بمانید. دستگاه اینبادی قادر است تا با جزییات دقیق، ساختار چربی، درصد آب، مواد معدنی و میزان عضلات بدن در هر قسمت را با درج عدد نمایش دهد. خوبی این دستگاه این است که بر اساس وزن فرد، رنج نرمال برای هر بخش را درست مانند محدوده های مجاز در آزمایش خون را به شما نشان می دهد.

دستگاه آنالیز بدن inbody بهترین روش برای لاغری

در تصویر زیر گزارش دستگاه آنالیز بدن برای این دوست عزیزمان نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید شاخص BMI که نسبت وزن به قد را نشان می دهد ۳۲/۶ گزارش شده است که این مقدار برای این شخص می بایست در رنج ۲۵-۱۸/۵ باشد. درصد چربی ۳۸ است که محدوده نرمال آن ۲۰-۱۰ می باشد. همچنین در سمت راست این گزارش نیز دو تصویر از بدن انسان نمایش داده شده است که به ترتیب ساختار عضله و توزیع چربی در قسمت های مختلف بدن را نشان می دهند. اگر بخشی از بدن با افزایش چربی مواجه باشد، کلمه over در آن قسمت نوشته می شود.

رژیم لاغری به کمک دستگاه آنالیز بدن

درج کلمه ی normal هم نشانگر خوب بودن شرایط عضله و یا مقدار چربی در آن قسمت است.

به طور کلی ایشان ۲۳/۴ کیلوگرم اضافه وزن دارند که می بایست بر اساس وضعیت پزشکی و سایز گزینه های نمایش داده شده در این گزارش یک رژیم لاغری پویا به همراه ورزش مناسب برایشان طراحی گردد.

قبل از ادامه مطلب ذکر سه نکته بسیار مهم است:

۱- رژیم لاغری بدون ورزش اصلا وجود ندارد و ورزش و خواب کافی نقش مهمی در موفقیت شما در کاهش وزن دارند.

۲-رژیم لاغری آماده شده در این مجموعه به هیچ وجه تنوع غذایی شما را محدود نمی کند، بلکه به شما یاد می دهد تا چطور بر اساس وزن و قد خود تغذیه ای سالم داشته باشید. بسیاری از مراجعه کنندگان عزیز به مطب من بعد از دیدن رژیم مخصوص خود، اولین جمله ای که بر زبان می آورند این است که واقعا این یک رژیم لاغری است؟ ما در طول روز خیلی کمتر می خوریم! نکند چاق شویم!!!

چاق شدن افراد لاغر

پس اصلا نگران اینکه وای هر شنبه باید عدس پلو بخورم یا بکشنبه ها فلان غذا و یا حتی دیگر برنج و نان نمی توانم بخورم، نباشید؛ چرا که در برنامه غذایی پیشنهادی ما چنین مواردی تعریف نشده هستند!

۳- نکته بعد اینکه در بازار، مکمل های چربی سوز زیادی وجود دارد که برخی از آنها عوارض وحشتناکی دارند. اگر علاقه دارید که مکمل چربی سوز را در کنار رژیم لاغری خود استفاده کنید، حتما در مورد نحوه مصرف و اسم برند مکمل چربی سوز با پزشک مشورت کنید که در این زمینه نیز شما را راهنمایی خواهیم کرد.

چند تبصره برای عزیزانی که شاغل هستند و زمان کافی برای ورزش را ندارند:

۱-در گزارش آنالیز بدن برخی دوستان، کمبود عضله سازی بدن به شدت محسوس است که به آنها با هدف عضله سازی در کنار کاهش وزن، انجام ورزش بدنسازی را پیشنهاد می دهیم. اگر فرصت کافی برای رفتن به باشگاه را ندارید می توانید دو عدد دمبل تهیه کرده و در خانه تمرینات بدنسازی را انجام دهید.

بدنسازی به کمک دمبل

شما می توانید زیر نظر برخی مربیان بدنسازی که تمرینات بدنسازی در خانه را طراحی می کنند و یا به کمک فیلم های آموزشی بدنسازی، تمرینات مربوطه را انجام دهید. علاوه بر تمرینات بدنسازی، استفاده از مکمل های عضله ساز مورد تایید وزارت بهداشت که برای عزیران تجویز می کنم، می تواند بسیار به فرآیند عضله سازی شما کمک کند. در این مقاله تمرینات بدنسازی برای آب کردن شکم اورده شده است.

۲- اگر به شما ورزش های هوازی را پیشنهاد دادیم، می توانید پیاده روی و حتی رقص را به منظور حفظ سلامتی خود انتخاب کنید.

یک ماه بعد از گرفتن رژیم لاغری:

این دوست عزیزمان بعد از گذشت یک ماه، مجددا به مطب مراجعه کردند و توسط دستگاه آنالیز بدن ارزیابی شدند تا نتیجه رژیم گرفتن ایشان بررسی شود.  ایشان در یک ماه ۴ کیلو و ۴۰۰ گرم وزن کم کرده بودند که از این میزان ۳ کیلو و ۶۰۰ گرم، وزن چربی بود. البته چون خواب کافی نداشته، ورزش پیشنهادی در رژیم را به درستی انجام نداده و علاوه بر این، گوشت و پروتئین را کمتر از مقدار پیشنهادی مصرف کرده بودند، عضله در حدود یک کیلو آسیب دیده بود که برای جلوگیری از چنین اتفاقی در حین رژیم گرفتن، می شود از برخی مکمل های مورد تایید استفاده کرد.

گزارش دستگاه آنالیز بدن

بر اساس گزارش آنالیز بدن، شاخص BMI که در مرحله قبل ۳۲/۵ بود، ۱/۷ و چربی نیز ۱/۱ کاهش پیدا کرده بود که به ترتیب حدود ۳۰۰ گرم از دست راست، ۳۰۰ گرم از دست چپ، ۱ کیلو و ۳۰۰ گرم در ناحیه شکم، کمر و سینه و در نهایت ۳۰۰ گرم از هر پا کم شده بود. گزارش دوم دستگاه انالیز بدن در تصویر زیر نمایش داده شده است.

پ ن: یکی از ویژگی های دکتر فتح الهی اخلاق فوق العاده خوب ایشون هست. بی دلیل نیست که تمام بازیکن های فوتبال، ورزشکاران و بدنسازان پیش ایشون تشریف میارن. یکی از اتفاقات جالب که من هفته پیش تو مطب دکتر دیدم این بود که خیلی از مریض ها در مراجعه ی بعدی، دو سه نفر از نردیکان و یا فامیل رو هم با خودشون میارن. نمیدونم شاید گفتن این موارد تبلیغ باشه ولی واقعیت رو باید گفت!

علی دایی

و در واقع صحبت کردن با مراجعه کننده های قدیمیشون باعث شد که به شخصه برای کاهش وزن به دکتر فتح الهی زحمت بدم. نکته جالبی که میخواستم بگم اینه که خیلی از سایت های رژیم لاغری آنلاین یا حتی پزشک های تغذیه رو دیدم که بر اساس قد و وزن، رژیم غذایی رو می نویسند. ولی خوبی دستگاه آنالیز بدن حداقل برای من این بود که فهمیدم چقدر بدنم تشنگی کشیده و با کمبود آب مواجه هست و دلیل خستگی هام و کسل بودنم کمبود آب بدن و یه سری از املاح دیگه بوده. از طرفی چون کار من پشت میز هست و اصلا فعالیت ورزشی نداشتم، به مرور زمان عضله هام کم کم سوخته و به چربی تبدیل شده بود. در واقع با وجود اینکه حجم غذای من کم بود، دچار چاقی موضعی در شکم شده بودم!! قابل توجه افرادی که می گن ما هیچی نمیخوریم ولی لاغر نمی شیم!سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
عوارض جيسينگ برا بانوان

سلام استفاده از قرص جيسينگ كرهاي برا افزايش وزن چ عوارضي داره؟مصرف كراتين ،جيسينگ ،پرتيين وي مشكلات نازايي نمياره؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
میخا م چاق بشم

سلام و درود خدمت تان

25 سال عمر دارم و قدم 173 سانتی متر است. حدود 8 سال میشود 51 کیلو گرام وزن من دارم و از بابت وزن کم خیلی زیاد رنج میبرم.
چگونه میتوانم وزن ام را به 73 کیلو گرام افزایش دهم؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
تناسب اندام

سلام. من ۳۱سالمه. قدم ۱۶۸وزنم رو جدیدا متوجه شدم زیاد شده یعنی ۷۴کیلو! علتشو نمی‌دونم. ورزش که میکنم به رگهای پشت زانوهایم که فکر میکنم واریس باشه خیلی فشار میاد. چیکار کنم وزنم نرماله بشه؟من اصلا چاق نمی‌شدم هر چی غذا می‌خوردند. مشاهده پاسخ دکتر
4
قرص مخمر

سلام ببخشید قرص مخمر برا چاقی هست یا لاغری؟؟
من برا افزایش وزن میخورم ولی احساس میکنم اشتهامو بسته،
مشاهده پاسخ دکتر
5
پروتئین

با سلام و احترام
من 25 سالمه وزنم 88 کیلوئه و کارمند هستم
قبلا ورزش میکردم هم رزمی هم بدنسازی ولی چند سالی دیگه ورزش نکردم الان یک سالی میشه دوباره بدنسازی رو شروع کردم میخواستم بپرسم اگه بخوام از پروتئین وی پروفشنال سایتک استفاده کنم مشکی پیش میاد یا نه؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
قرص cla

با سلام ميخواستم بدونم قرص cla براي افراد ام اسي منع مصرف نداره!؟ يا ضرري كه باعث عود بيماري شه مشاهده پاسخ دکتر
7
لاغرى با ويكتوزا

سلام و خسته نباشد
ببخشيد در مورد آمپول ويكتوزا ، آيا من ميتونم سر خود از اين آمپول استفاده كنم ؟ يكى از دكترهاى خارج بهم گفتن چاقي تو در اثر بالا و پايين شدن ثند خونت هستش و اين داروشه ! آخه من وعده غذايي ام كمه و پر خور نيستم اما بشدت با گرسنگى سريع قندم مياد وحشتناك پايين و حالت بدى بهم دست ميده !
ايشون گفتن بايد بسترى بشم ١٠ روز تست هاى زيادى روم انجام بشه تا بتونند تشخيص بدن
مشاهده پاسخ دکتر
8
چاق شدن

سلام من قدم ۱۵۷وزنم ۳۸
یک ماه پیش ۳۶بودم باشگاه رفتم و پودر جینسینگ خوردم دو کیلو اضافه کردم
ولی دیگه اضافه نمیکنم
الانم شیرخشک نان ۳ خریدم ک استفاده کنم‌
پیشنهاد شما چیه برای چاق شدن؟
اشتهامم خیلی کمه
مشاهده پاسخ دکتر
9
جمع آرزو اطلاعات

سلام .آیا روش کم کردن وزن به گروه خونی ارطباطی داره؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
لطفاً جواب بدین

سلام خسته نباشید. (23ساله) من قبلا 94 کیلو بودم،بیماری کبدچرب دارم. دکتر گفت وزنمو کم کنم. شروع کردم به سختی رژیم و ورزش. رسیدم به 81. دچار یبوست شدید شدم.رفتم دکتر تغذیه و رژیم درمانی. برنامه غذایی داد.مصرف خاکشیر در آبجوش صبح ناشتا و... با همه اینا ، هنوز جوابی نگرفتم. میوه و سبزی روزانه مصرف میکنم حتی با آب.بازم فایده نداره. میخوام بدن‌سازی کار کنم. عضلاتم نسبتاً ضعیفه. با این همه مشکل،من باید چیکار کنم؟؟؟ واقعا شرایط سختیه. برای تقویت عضلات و رشد ماهیچه ها؛ چیکارکنم؟ نگین ""مصرف پروتئین"" چون همه جا همینو گفته. خب به صورت؟ مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 85 بعدی »

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.