قرص لاغرى سى ال اى (cla): قرص معجزه کننده ى کاهش وزن؟

سی ال ای (CLA) قرص معجزه کننده ى کاهش وزن است. یک گروه از زنان با اضافه وزن ۹ درصد چربی بدن خود را طى یک سال از دست دادند. جالب اینجاست که آن ها شیوه ى زندگی و عادات غذایی خود را تغییر نداده بودند.

سى ال اى چیست؟

سى ال اى یک اسید چرب طبیعی است که در گوشت و لبنیات یافت می شود. همچنین یک مکمل تغذیه ای محبوب است که با ادعاهای کمک به  از دست دادن چربی، حفظ وزن کاهش يافته، حفظ توده ى عضلانی بدن و کنترل دیابت نوع ۲  ( اغلب با چاقی همراه است ) فروخته می شود.

در فروشگاه های مواد غذایی سالم، سى ال اى به عنوان یک قرص یا شربت فروخته می شود. شربت آن بسيار خوشمزه است و با غذا قاطى مى شود اما اگر کپسول ها را از هم جدا و با ماست مخلوط کنید، بسيار بد مزه مى شود و طعم بسیار تلخى دارد. سى ال اى در غلظت های مختلف وجود دارد .   برای کسب حداکثر نتيجه محصولی با غلظت  ۸۰٪ را خریداری کنید.

 در مطالعاتى که بر روى حیوانات انجام شده است، نشان داده شده است که سى ال اى از بیماری های قلبی و انواع مختلف سرطان جلوگيرى مى کند . همچنین به نظر می رسد که قدرت سیستم ایمنی را افزایش می دهد.

فواید مکمل cla

تحقیقات در مورد اثر چربی سوزی cla چه می گویند؟

در مطالعاتى که در مورد اثربخشی سى ال اى در کاهش وزن انجام گرفته ، به يک سرى نتایج متناقض بر خورد کرده اند . احتمالا به دلیل  اين بوده است که مقادیر چربی بدن را براى بررسى پیشرفت اندازه گرفته اند ، و این مقیاس ها بسیار دقیق نیستند. در يک مطالعه ، از تکنولوژی اسکن بدن به نام DEXA ( اندازه گير ميزان جذب دو برابر انرژی اشعه ى ایکس ) استفاده کرده اند که در اندازه گیری چربی بدن بسيار دقيق است . اين اولین مطالعه ى طولانی مدت در مورد ایمنی و اثربخشی سى ال اى در کاهش وزن بوده است.

اين مطالعه  شامل ۱۸۰ مرد و زن با اضافه وزن و BMI (شاخص توده بدن) بین ۲۵ تا ۳۰ بود.  اگر BMI ، يک شاخص براى چربی بدن ،  بیش از ۲۵ باشد ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سایر بيمارى ها مانند دیابت را افزايش مى دهد . داوطلبان بیشتر زن بودند – ۱۴۹ زن و ۳۱ مرد.

آنها به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. دو گروه روزانه یک قرص سى ال اى  (۴٫۵ گرم از سى الزاى ۸۰٪ ) یا شربت (۳٫۶ گرم از سى ال اى ۷۶٪  ) را هر روز مصرف مى کردند. گروه سوم روزانه یک کپسول متفرقه ى کاهش وزن با روغن زیتون را مصرف مى کردند.

داوطلبان نیازی به تغییر رژیم غذایی و عادات ورزشی خود نداشتند. با این حال، در صورت نیاز يک پرستار آماده ى دادن مشاوره ى رژیم غذایی و ورزش بود. مصرف کالری روزانه در میان این سه گروه مشابه بود. او گزارش داد که تمام داوطلبان کالری مصرفی خود را در طول مطالعه کمى کاهش دادند. ميزان ورزش آنها يکسان بود.

لاغری بدون رژیم

هم چنين او گفته است که اثرات اس ال اى بر ترکیب بدن مستقل از رژیم غذایی بود. کاهش مصرف کالری ممکن است تا حدی ناشی از مکمل ها و یا کاهش اشتها باشد. همچنین داوطلبان آموختند که ميزان مصرف غذاى خود را کاهش دهند.

داوطلبان چندین بار در طی دوره مطالعه ى دوازده ماهه براى بررسى وزن کل، BMI، و خون به کلينيک مراجعه مى کردند. همچنین در دو هفته ى گذشته پرسشنامه های مربوط به رژیم غذایی و ورزش خود را تکمیل کردند.

در پایان یک سال:

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى وزن خود را از دست دادند – حدود ۴ پوند؛ گروه ديگر در همان وزن قبلى خود باقی ماندند.

✅ گروه مصرف کننده ى شربت  ۹٪ از چربی بدن خود را از دست دادند ؛ گروه مصرف کننده ى قرص  ۷٪ چربى بدن خود را از دست دادند ؛ گروه ديگر هیچ چربی از دست ندادند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى يى ال اى بهبود مشابهی در توده عضلانی داشتند.

✅ هر گونه کاهش وزن بهتر از عدم کاهش وزن است و حداقل وزن آن ها افزایش پيدا نکرد .واقعیت اين است که سى ال اى به طور طبیعی در غذاهای خاص مانند گوشت گاو، گوشت گوسفند و محصولات لبنی پیدا می شود.

آیا سی ال ای دارای عوارض است؟

✅ گروه مصرف کننده ى قرص کمى LDL “کلسترول بد”  بيشترى داشتند.

✅ گروه مصرف کننده ى شربت مقدار کمی HDL “کلسترول خوب” کم داشتند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى دارای سطوح لیپوپروتئین بالا ( نشانه ى التهاب و بیماری قلبی ) بودند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى سطوح بالاتری از لپتین داشتند ( هورمونى که نشانه اى  از بیماری قلبی است ) .

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى دارای تعداد گلبول های سفید خون بالاتری بودند که می تواند موجب التهاب عروق خونی شود.

✅ گروه های مصرف کننده ى سى ال اى تنها تغییرات معکوسى در سطح قند خون (  نشانگر دیابت ) داشتند.

✅ داوطلبان کمى از مطالعه خارج شدند، که نشان می دهد مکمل های سى ال اى هیچ عارضه جانبی را نداشته اند.

نتایج این تحقیق ، نتایج یافته های مطالعات کوتاه مدت قبلى را تأکید می کند . نتایج نشان می دهد که  اثر آن در افرادی که بالاترین شاخص توده ى بدنی را دارند به خصوص زنان با  شاخص توده ى بدنی بين ۲۵ تا ۳۰  بيشتر است .

 تغییرات ديده شده در گروه های مصرف کننده ى سى ال اى در محدوده ى طبیعی فیزیولوژیکی  بود. افزایش گلبول های سفید ممکن است منعکس کننده ى پاسخ ایمنی بالایی باشد که در مطالعات دیگر ذکر کرده شده است . در مطالعاتى در هلند، سى ال اى برای جلوگیری از عفونت های ویروسی مصرف مى شود .

  همچنین در مطالعات حیوانی اين موضوع تشان داده شده است که در پیشگیری از آترواسکلروز [سخت شدن شریان ها] تاثير دارد . افزایش سطوح لیپوپروتئین ممکن است يک محصول جانبی از دست دادن چربی باشد. بدن التهاب را ناشی از فرآیند حذف چربی نمايان مى کند .

مکانیسم هايى که سى ال اى توده ى چربی بدن را کاهش می دهد و توده عضلانی را افزايش می دهد به طور کامل درک نمی شوند. سى ال اى در بافت حیوانات و انسانهایی که در آن به راحتی متابولیزه می شود، تجمع پیدا می کند. سى ال اى  باعث مرگ سلول چربی، کاهش اندازه ى سلول های چربی یا افزايش سرعت متابولیسم می شود تا باعث کاهش وزن شود.

برای مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک بر روی لینک پرسش و پاسخ کلیک کنید.

مرکز تغذیه و رژیم درمانی ایده آل | رژیم لاغری | تناسب اندام | بدنسازی | فیتنس

🚗 شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم |واحد ۱۳

☎️ ۰۲۱۲۲۸۷۴۸۹سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
استفاده از تردمیل

سلام در سایت گفتید برای کاهش وزن مطلوب روزی 1 ساعت با تردمیل کار کنید
من هر روز نمیتونم یک روز در میون استفاده کنم اونم هر سری نیم ساعت اوکیه ضرری نداره لاغر میشم ممنونم ؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
رسیدن ب یک وزن ایده ال در سه ماه

چجوری میتونم ۲۰ کیلو ب وزنم اضافه کنم تو سه ماه... مشاهده پاسخ دکتر
3
درباره کوچیک شدن عضلات بعد از عمل جراحی لاغری

سلام و خسته نباشید.همسرمن قدش 173و وزنش 145 هست .که البته الان یک سال هست که با این که رژیم هست اما ی دفعه شروع به ورم کردن بدن میکنه به طوری که مفاصلش درد میگیره و در مقابلش اضافه وزن و دیگه با اینکه ورم بعد از چند روز میخوبه اما کاهش وزن رو نداره . البته کبدش هم چرب هست. دوست داره جراحی کنه اما میگه میترسم بهد از عمل چوب مواد غذای کامل و ویتامین ها کامل به بدن نمیرسه . اعضلاتم تحلیل بره و بدنم ضعیف بشه. خواهش میکنم کمکم کنید . آیا چنین چیزی صحت داره یا خیر. سپاس از شما مشاهده پاسخ دکتر
4
رژیم غذایی برای لاغری

من درحال حاظر 31 سال سن دارم و 71 کیلو وزن میخوام 11 کیلو کم کنم هفته ای هم 3 جلسه ورزش میتونم بکنم که ترکیبی از هوازی و کار باوزنه است به مدت 1 ساعت و نیم .
آیا میتونید برنامه غذایی بمه بدید که کمکم بکنه برای رسیدن به هدفم ؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
قرص لاغری

سلام ممنون بابت پاسختون.یک سوال دیگه داشتم.یکی ازفامیلامون درعرض چهارماه هیکلش یک شیشم شد.اصلن تبدیل شد به اسکلت .وقتی که دیدمش اصلن نشناختمش .بنظرتون چ قرصی مصرف کرده.؟اگرمن بخوام مصرف کنم مشکلی پیش نمیادبرام ؟؟؟عاخه میترسم.واینکه قرصای لاغری تاحالا باعث مرگ کسی شدن؟؟درآخراینکه میگن هیچ قرصی باعث افزایش متابولیسم نمیشه و چربیسوزنیست صحت داره؟اگرنه دربین قرصای موجودشما کدوم رو پیشنهادمیکنید که بهترازهمه هست و زود جواب میده.باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
6
لاغری

سلام ببخشید مزاحم شدم من 70 کیلوگرم وزن و 171 سانتیمتر قد دارم میخوهم در عرض 2یا3 ماه لاغر و هم زمان با آن به بدنم حجم بدهم متشکر میشوم اگر بهم کمک کنید مشاهده پاسخ دکتر
7
قرص لاغری

سلام آقای دکتر وقت بخیر من بیست سالمه قدم صدوشصت و پنج.وزنم هشتاد میخواستم بدونم اگه قرص لاغری پوومئول یا phen375مصرف کنم مشکلی پیش نمیاد؟؟باید پیش دکترهم برم؟؟ واینکه تا چ مدت مصرف کنم؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
راه کار لاغرشدن

من وزنم خیلی زیاده یعنی ۹۰ هستش قدم ۱۶۶
میخوام بدونم برای کاهش وزنم چیکارکنم از این وضعیت خیلی ناراضی ام
مشاهده پاسخ دکتر
9
لاغری صورت

سلام من ۲۲ سالمه قدم ۱۸۵ وزنم ۶۵ کیلو از لاغر بودنم اذیت نمیشم ولی صورتم خیلی لاغره واقعا خسته شدم روزی نیست که گریه نکنم به خاطر لاغری صورتم دکتر هم رفتم همه ازمایش ها رو دادم نه تیرویید دارم نه هیچی توروخدا کمک کنین بتونم صورتم رو توپر کنم مشاهده پاسخ دکتر
10
رژیم

بنده فشار خون بالا دارم و طبق نسخه پزشگ دارو مصرف میکنم و جدیدا ورزش بدنسازی را شروع کرده ام.۱۰۲ کیلو وزن و ۱۸۵ سانتی متر قد دارم
نحوه رژیم غذایی بدون مکمل پروتئین و ... چطور باید باشد
متشکرن
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 71 بعدی »

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده