کانال تلگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

صفحه اینستاگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

پرسش از دکتر

دریافت مشاوره پزشکی به صورت مستقیم از پزشک.

آدرس کلینیک

شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، ابتدای خیابان قبا، پلاک ۶، طبقه پنجم.

قرص لاغرى سى ال اى (cla): قرص معجزه کننده ى کاهش وزن؟

سی ال ای (CLA) قرص معجزه کننده ى کاهش وزن است. یک گروه از زنان با اضافه وزن ۹ درصد چربی بدن خود را طى یک سال از دست دادند. جالب اینجاست که آن ها شیوه ى زندگی و عادات غذایی خود را تغییر نداده بودند.

سى ال اى چیست؟

سى ال اى یک اسید چرب طبیعی است که در گوشت و لبنیات یافت می شود. همچنین یک مکمل تغذیه ای محبوب است که با ادعاهای کمک به  از دست دادن چربی، حفظ وزن کاهش یافته، حفظ توده ى عضلانی بدن و کنترل دیابت نوع ۲  ( اغلب با چاقی همراه است ) فروخته می شود.

در فروشگاه های مواد غذایی سالم، سى ال اى به عنوان یک قرص یا شربت فروخته می شود. شربت آن بسیار خوشمزه است و با غذا قاطى مى شود اما اگر کپسول ها را از هم جدا و با ماست مخلوط کنید، بسیار بد مزه مى شود و طعم بسیار تلخى دارد. سى ال اى در غلظت های مختلف وجود دارد .   برای کسب حداکثر نتیجه محصولی با غلظت  ۸۰٪ را خریداری کنید.

 در مطالعاتى که بر روى حیوانات انجام شده است، نشان داده شده است که سى ال اى از بیماری های قلبی و انواع مختلف سرطان جلوگیرى مى کند . همچنین به نظر می رسد که قدرت سیستم ایمنی را افزایش می دهد.

فواید مکمل cla

تحقیقات در مورد اثر چربی سوزی cla چه می گویند؟

در مطالعاتى که در مورد اثربخشی سى ال اى در کاهش وزن انجام گرفته ، به یک سرى نتایج متناقض بر خورد کرده اند . احتمالا به دلیل  این بوده است که مقادیر چربی بدن را براى بررسى پیشرفت اندازه گرفته اند ، و این مقیاس ها بسیار دقیق نیستند. در یک مطالعه ، از تکنولوژی اسکن بدن به نام DEXA ( اندازه گیر میزان جذب دو برابر انرژی اشعه ى ایکس ) استفاده کرده اند که در اندازه گیری چربی بدن بسیار دقیق است . این اولین مطالعه ى طولانی مدت در مورد ایمنی و اثربخشی سى ال اى در کاهش وزن بوده است.

این مطالعه  شامل ۱۸۰ مرد و زن با اضافه وزن و BMI (شاخص توده بدن) بین ۲۵ تا ۳۰ بود.  اگر BMI ، یک شاخص براى چربی بدن ،  بیش از ۲۵ باشد ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سایر بیمارى ها مانند دیابت را افزایش مى دهد . داوطلبان بیشتر زن بودند – ۱۴۹ زن و ۳۱ مرد.

آنها به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. دو گروه روزانه یک قرص سى ال اى  (۴٫۵ گرم از سى الزاى ۸۰٪ ) یا شربت (۳٫۶ گرم از سى ال اى ۷۶٪  ) را هر روز مصرف مى کردند. گروه سوم روزانه یک کپسول متفرقه ى کاهش وزن با روغن زیتون را مصرف مى کردند.

داوطلبان نیازی به تغییر رژیم غذایی و عادات ورزشی خود نداشتند. با این حال، در صورت نیاز یک پرستار آماده ى دادن مشاوره ى رژیم غذایی و ورزش بود. مصرف کالری روزانه در میان این سه گروه مشابه بود. او گزارش داد که تمام داوطلبان کالری مصرفی خود را در طول مطالعه کمى کاهش دادند. میزان ورزش آنها یکسان بود.

لاغری بدون رژیم

هم چنین او گفته است که اثرات اس ال اى بر ترکیب بدن مستقل از رژیم غذایی بود. کاهش مصرف کالری ممکن است تا حدی ناشی از مکمل ها و یا کاهش اشتها باشد. همچنین داوطلبان آموختند که میزان مصرف غذاى خود را کاهش دهند.

داوطلبان چندین بار در طی دوره مطالعه ى دوازده ماهه براى بررسى وزن کل، BMI، و خون به کلینیک مراجعه مى کردند. همچنین در دو هفته ى گذشته پرسشنامه های مربوط به رژیم غذایی و ورزش خود را تکمیل کردند.

در پایان یک سال:

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى وزن خود را از دست دادند – حدود ۴ پوند؛ گروه دیگر در همان وزن قبلى خود باقی ماندند.

✅ گروه مصرف کننده ى شربت  ۹٪ از چربی بدن خود را از دست دادند ؛ گروه مصرف کننده ى قرص  ۷٪ چربى بدن خود را از دست دادند ؛ گروه دیگر هیچ چربی از دست ندادند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى یى ال اى بهبود مشابهی در توده عضلانی داشتند.

✅ هر گونه کاهش وزن بهتر از عدم کاهش وزن است و حداقل وزن آن ها افزایش پیدا نکرد .واقعیت این است که سى ال اى به طور طبیعی در غذاهای خاص مانند گوشت گاو، گوشت گوسفند و محصولات لبنی پیدا می شود.

آیا سی ال ای دارای عوارض است؟

✅ گروه مصرف کننده ى قرص کمى LDL “کلسترول بد”  بیشترى داشتند.

✅ گروه مصرف کننده ى شربت مقدار کمی HDL “کلسترول خوب” کم داشتند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى دارای سطوح لیپوپروتئین بالا ( نشانه ى التهاب و بیماری قلبی ) بودند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى سطوح بالاتری از لپتین داشتند ( هورمونى که نشانه اى  از بیماری قلبی است ) .

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى دارای تعداد گلبول های سفید خون بالاتری بودند که می تواند موجب التهاب عروق خونی شود.

✅ گروه های مصرف کننده ى سى ال اى تنها تغییرات معکوسى در سطح قند خون (  نشانگر دیابت ) داشتند.

✅ داوطلبان کمى از مطالعه خارج شدند، که نشان می دهد مکمل های سى ال اى هیچ عارضه جانبی را نداشته اند.

نتایج این تحقیق ، نتایج یافته های مطالعات کوتاه مدت قبلى را تأکید می کند . نتایج نشان می دهد که  اثر آن در افرادی که بالاترین شاخص توده ى بدنی را دارند به خصوص زنان با  شاخص توده ى بدنی بین ۲۵ تا ۳۰  بیشتر است .

 تغییرات دیده شده در گروه های مصرف کننده ى سى ال اى در محدوده ى طبیعی فیزیولوژیکی  بود. افزایش گلبول های سفید ممکن است منعکس کننده ى پاسخ ایمنی بالایی باشد که در مطالعات دیگر ذکر کرده شده است . در مطالعاتى در هلند، سى ال اى برای جلوگیری از عفونت های ویروسی مصرف مى شود .

  همچنین در مطالعات حیوانی این موضوع تشان داده شده است که در پیشگیری از آترواسکلروز [سخت شدن شریان ها] تاثیر دارد . افزایش سطوح لیپوپروتئین ممکن است یک محصول جانبی از دست دادن چربی باشد. بدن التهاب را ناشی از فرآیند حذف چربی نمایان مى کند .

مکانیسم هایى که سى ال اى توده ى چربی بدن را کاهش می دهد و توده عضلانی را افزایش می دهد به طور کامل درک نمی شوند. سى ال اى در بافت حیوانات و انسانهایی که در آن به راحتی متابولیزه می شود، تجمع پیدا می کند. سى ال اى  باعث مرگ سلول چربی، کاهش اندازه ى سلول های چربی یا افزایش سرعت متابولیسم می شود تا باعث کاهش وزن شود.

برای مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک بر روی لینک پرسش و پاسخ کلیک کنید.

مرکز تغذیه و رژیم درمانی ایده آل | رژیم لاغری | تناسب اندام | بدنسازی | فیتنس

🚗 شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم |واحد ۱۳

☎️ ۰۲۱۲۲۸۷۴۸۹سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مکمل

با عرض سلام و خسته نباشید.
در حال حاضر
وزنم ۱۰۱kg قدم ۱۹۰cm
من دوساله که ورزش بدنسازی انجام میدم.
ماه های اول که شروع به ورزش کردم خیلی اضافه وزن داشتم از نوع چربی و شکم پهلو۱۰۴ کیلو بودم.
که با تمرین یکساله وزنمو به ۹۳ kg رسوندم
الان که وزنم ۱۰۱ هست و دوساله سابقه تمرینی دارم.
و تا حالا هیچ گونه مکملی مصرف نکردم.
ولی هنوز عضله کمتری نسبت به وزنم دارم تا چربی.
میخواستم بدونم میتونم شروع به مصرف مکمل کنم.
مشاهده پاسخ دکتر
2
کمبود وزن

باسلام و خسته نباشید.
من یه دختر٢٢ساله باقد١۶٣و وزن۴۶کیلو هستم.خیلی تلاش کردم برای اینکه وزنم زیاد بشه ولی نتیجه ای نداشته.آزمایش هم داده ام و هیچ مشکلی نداشتم.ولی زیاد اشتها ندارم بااین حال کمم غذا نمیخورم.اگر ممکنه میخواستم چندتا راه برای افزایش وزن و اشتها بهم پیشنهاد بدید.
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
3
چند روز از واریز کردن پول گذشته رژیم دریافت نکردم

سلام خسته نباشید
من سه چهار روزی میشه مبلغ رو واریز کردم به حساب ولی رژیم دریافت نکردم یک بار دیگه هم تو همین قسمت عرض کردم خارج از کشورم و گفتید رژیمو به تلگرام یا ایمیلم میفرستید ولی هنوز نفرستادید میخواستم پیگیری کنم
مشاهده پاسخ دکتر
4
قرص فارماتون ساخت کشور سوییس مورد تایید است؟

با سلام به من قرص فارماتون ساخت کشورسوییس پیشنهادکردن از نظر شما تایید شده است که مصرف کنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
خارج از کشورم شماره ی ایرانم رو دادم

خسته نباشید من مبلغ رژیم لاغری رو پرداخت کردم اما خارج از کشور زندگی میکنم و شماره ی ایرانم رو دادم چطوری باید رژیم رو دریافت کنم ایمیل وارد کردم و اینم شماره تلگرامم هست مشاهده پاسخ دکتر
6
برنامه غذایی برای زخم معده و ریفلاکس و باکتری معده

با سلام لطفا بفرمایید برای زخم معده و ریفلاکس چه چیزهایی باید بخورم بیشتر غذاها رو بگین .ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
مصرف قرص فن کیو

با سلام
احتراماً، عوارض قرص فن کیو را نام ببرید و آیا این قرص جز کم خطر ترین قرص های لاغری موجود است یا خیر ؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
برنامه غذایی

سلام.من ۲۱ سال هستم وزنم ۶۰ کیلو هست ۱ ساله بدنسازی کار میکنم برنامه غذایی مشخصی ندارم و در مصرف مکمل دانش بالایی ندارم‌اگه میتونید یکم راهنمایی کنید ممنون مشاهده پاسخ دکتر
9
استفاده از پروتیین

سلام
سوالم اینه ک من با توجه به اینکه هفتادو دو کیلو وزن و یکوهشتاد قد دارم و از رژیم غذایی خاصی پیروی نمیکنم اما سعی میکنم از کربوهیدرات ها ، پروتیین ها و مواد مورد نیاز بدن به صورت کافی استفاده کنم و تقریبا به صورت سنگین بدنسازی میکنم میخواستم بدونم حجم استفاده ی من از پروتیین وی باید چند گرم در روز باشه؟و به چه صورت مصرفش کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
برنامه غذایی

برنامه غذایی برای چاق شدن.اخه10کیلو کاهش وزن دارن مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 84 بعدی »

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.