قرص لاغرى سى ال اى (cla): قرص معجزه کننده ى کاهش وزن؟

سی ال ای (CLA) قرص معجزه کننده ى کاهش وزن است. یک گروه از زنان با اضافه وزن ۹ درصد چربی بدن خود را طى یک سال از دست دادند. جالب اینجاست که آن ها شیوه ى زندگی و عادات غذایی خود را تغییر نداده بودند.

سى ال اى چیست؟

سى ال اى یک اسید چرب طبیعی است که در گوشت و لبنیات یافت می شود. همچنین یک مکمل تغذیه ای محبوب است که با ادعاهای کمک به  از دست دادن چربی، حفظ وزن کاهش يافته، حفظ توده ى عضلانی بدن و کنترل دیابت نوع ۲  ( اغلب با چاقی همراه است ) فروخته می شود.

در فروشگاه های مواد غذایی سالم، سى ال اى به عنوان یک قرص یا شربت فروخته می شود. شربت آن بسيار خوشمزه است و با غذا قاطى مى شود اما اگر کپسول ها را از هم جدا و با ماست مخلوط کنید، بسيار بد مزه مى شود و طعم بسیار تلخى دارد. سى ال اى در غلظت های مختلف وجود دارد .   برای کسب حداکثر نتيجه محصولی با غلظت  ۸۰٪ را خریداری کنید.

 در مطالعاتى که بر روى حیوانات انجام شده است، نشان داده شده است که سى ال اى از بیماری های قلبی و انواع مختلف سرطان جلوگيرى مى کند . همچنین به نظر می رسد که قدرت سیستم ایمنی را افزایش می دهد.

فواید مکمل cla

تحقیقات در مورد اثر چربی سوزی cla چه می گویند؟

در مطالعاتى که در مورد اثربخشی سى ال اى در کاهش وزن انجام گرفته ، به يک سرى نتایج متناقض بر خورد کرده اند . احتمالا به دلیل  اين بوده است که مقادیر چربی بدن را براى بررسى پیشرفت اندازه گرفته اند ، و این مقیاس ها بسیار دقیق نیستند. در يک مطالعه ، از تکنولوژی اسکن بدن به نام DEXA ( اندازه گير ميزان جذب دو برابر انرژی اشعه ى ایکس ) استفاده کرده اند که در اندازه گیری چربی بدن بسيار دقيق است . اين اولین مطالعه ى طولانی مدت در مورد ایمنی و اثربخشی سى ال اى در کاهش وزن بوده است.

اين مطالعه  شامل ۱۸۰ مرد و زن با اضافه وزن و BMI (شاخص توده بدن) بین ۲۵ تا ۳۰ بود.  اگر BMI ، يک شاخص براى چربی بدن ،  بیش از ۲۵ باشد ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سایر بيمارى ها مانند دیابت را افزايش مى دهد . داوطلبان بیشتر زن بودند – ۱۴۹ زن و ۳۱ مرد.

آنها به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. دو گروه روزانه یک قرص سى ال اى  (۴٫۵ گرم از سى الزاى ۸۰٪ ) یا شربت (۳٫۶ گرم از سى ال اى ۷۶٪  ) را هر روز مصرف مى کردند. گروه سوم روزانه یک کپسول متفرقه ى کاهش وزن با روغن زیتون را مصرف مى کردند.

داوطلبان نیازی به تغییر رژیم غذایی و عادات ورزشی خود نداشتند. با این حال، در صورت نیاز يک پرستار آماده ى دادن مشاوره ى رژیم غذایی و ورزش بود. مصرف کالری روزانه در میان این سه گروه مشابه بود. او گزارش داد که تمام داوطلبان کالری مصرفی خود را در طول مطالعه کمى کاهش دادند. ميزان ورزش آنها يکسان بود.

لاغری بدون رژیم

هم چنين او گفته است که اثرات اس ال اى بر ترکیب بدن مستقل از رژیم غذایی بود. کاهش مصرف کالری ممکن است تا حدی ناشی از مکمل ها و یا کاهش اشتها باشد. همچنین داوطلبان آموختند که ميزان مصرف غذاى خود را کاهش دهند.

داوطلبان چندین بار در طی دوره مطالعه ى دوازده ماهه براى بررسى وزن کل، BMI، و خون به کلينيک مراجعه مى کردند. همچنین در دو هفته ى گذشته پرسشنامه های مربوط به رژیم غذایی و ورزش خود را تکمیل کردند.

در پایان یک سال:

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى وزن خود را از دست دادند – حدود ۴ پوند؛ گروه ديگر در همان وزن قبلى خود باقی ماندند.

✅ گروه مصرف کننده ى شربت  ۹٪ از چربی بدن خود را از دست دادند ؛ گروه مصرف کننده ى قرص  ۷٪ چربى بدن خود را از دست دادند ؛ گروه ديگر هیچ چربی از دست ندادند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى يى ال اى بهبود مشابهی در توده عضلانی داشتند.

✅ هر گونه کاهش وزن بهتر از عدم کاهش وزن است و حداقل وزن آن ها افزایش پيدا نکرد .واقعیت اين است که سى ال اى به طور طبیعی در غذاهای خاص مانند گوشت گاو، گوشت گوسفند و محصولات لبنی پیدا می شود.

آیا سی ال ای دارای عوارض است؟

✅ گروه مصرف کننده ى قرص کمى LDL “کلسترول بد”  بيشترى داشتند.

✅ گروه مصرف کننده ى شربت مقدار کمی HDL “کلسترول خوب” کم داشتند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى دارای سطوح لیپوپروتئین بالا ( نشانه ى التهاب و بیماری قلبی ) بودند.

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى سطوح بالاتری از لپتین داشتند ( هورمونى که نشانه اى  از بیماری قلبی است ) .

✅ هر دو گروه مصرف کننده ى سى ال اى دارای تعداد گلبول های سفید خون بالاتری بودند که می تواند موجب التهاب عروق خونی شود.

✅ گروه های مصرف کننده ى سى ال اى تنها تغییرات معکوسى در سطح قند خون (  نشانگر دیابت ) داشتند.

✅ داوطلبان کمى از مطالعه خارج شدند، که نشان می دهد مکمل های سى ال اى هیچ عارضه جانبی را نداشته اند.

نتایج این تحقیق ، نتایج یافته های مطالعات کوتاه مدت قبلى را تأکید می کند . نتایج نشان می دهد که  اثر آن در افرادی که بالاترین شاخص توده ى بدنی را دارند به خصوص زنان با  شاخص توده ى بدنی بين ۲۵ تا ۳۰  بيشتر است .

 تغییرات ديده شده در گروه های مصرف کننده ى سى ال اى در محدوده ى طبیعی فیزیولوژیکی  بود. افزایش گلبول های سفید ممکن است منعکس کننده ى پاسخ ایمنی بالایی باشد که در مطالعات دیگر ذکر کرده شده است . در مطالعاتى در هلند، سى ال اى برای جلوگیری از عفونت های ویروسی مصرف مى شود .

  همچنین در مطالعات حیوانی اين موضوع تشان داده شده است که در پیشگیری از آترواسکلروز [سخت شدن شریان ها] تاثير دارد . افزایش سطوح لیپوپروتئین ممکن است يک محصول جانبی از دست دادن چربی باشد. بدن التهاب را ناشی از فرآیند حذف چربی نمايان مى کند .

مکانیسم هايى که سى ال اى توده ى چربی بدن را کاهش می دهد و توده عضلانی را افزايش می دهد به طور کامل درک نمی شوند. سى ال اى در بافت حیوانات و انسانهایی که در آن به راحتی متابولیزه می شود، تجمع پیدا می کند. سى ال اى  باعث مرگ سلول چربی، کاهش اندازه ى سلول های چربی یا افزايش سرعت متابولیسم می شود تا باعث کاهش وزن شود.

برای مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک بر روی لینک پرسش و پاسخ کلیک کنید.

مرکز تغذیه و رژیم درمانی ایده آل | رژیم لاغری | تناسب اندام | بدنسازی | فیتنس

🚗 شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم |واحد ۱۳

☎️ ۰۲۱۲۲۸۷۴۸۹سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
چگونه لاغر شوم

متاسفانه اضافه وزن دارم 13 کیلو و هرکاری میکنم لاغر نمیشم یا بعد از کلی زحمت باز برمیگرده مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم لاغری

سلام وقت بخیر ببخشین من سنم ۴۰سال و وزنم ۷۲هستش وزانوهام خیلی صدا میدن ولی هر کاری میکنم لاغر بشم خیلی دیر وزن کم میکنم با توجه به اینکه درخوردن خیلی رعایت میکنم پیادروی هم روزی نیم ساعت دارم خواستم خواهش کنم راهنماییم کنید دوست دارم وزنم برسه به حداقل ۶۸ مشاهده پاسخ دکتر
3
لاغری

برای رسیدن به وزن ایده ال در یک ماه یا دوماه یا نهایتا سه ماه چه ورزشی بهتراست که درخانه انجام شود مشاهده پاسخ دکتر
4
رژيم لاغري

سلام.
١٥ سالمه با قد تقريبا ١٦٥ و وزن ٥٨ كيلو گرم
ميخواستم يه رژيم غذايي كه هم براي وزن و هم براي قد مناسب باشه پيشنهاد بديد.
با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
5
رژیم غذایی

با سلام خدمت شما.من ی ۴ ماه کراتین ۶۰۰۰هزار استفاده کردم واسه افزایش وزن و نتیجه گرفتم.والان کراتین رو کنار گزاشتم و متاسفانه هیچ وعده های غذاییم خیلی کمتر از سابق شده و حالت تهوع و سرگیجا همراهم شده.میشه بدونم چه جوری میشه درمانش کنم.باید بازم کراتین مصرف کنم؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
6
؟؟؟؟

سلام آقای دکتر من کارشناس ارشد فیزیولوژی در دانشگاه خوارزمی هستم . و الان در زمینه بدنسازی رشته های مختلف و برنامه نویسی تمرن فعالیت می کنم . میخواستم بپرسم ایا امکان همکاری با شما وجود داره یا نه ؟
و چندتا سوال راجع به دوره های بدنسازی فیفا از شما داشتم
مشاهده پاسخ دکتر
7
لاغری در یک ماه

با سلام .من 93کیلو دارم اگه این رژیمو بگیرم تا چند کیلو لاغر میشم در ضمن فوتبال میرم که خیلی عرق میکنم به مدت 1ساعت و نیم ..باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
8
لاغری در یک روز

سلام آقای دکتر من یه مسابقه ی خیلییی مهم دارم و یک و نیم کیلو اضافه وزن
چجوری این یک و نیمو کم کنم آیا قرصی دارویی چیزی هست ک بشه یک روزه لاغر کرد؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
مکمل

سلام
من 85کیلوگرم وزن و182سانتی مترقد دارم و17سال دارم آیامیتونم ازپودرbcaaبرای کاهش وزن استفاده کنم؟لطفا راهنماییم کنید.
ممنون اززحماتتون.
مشاهده پاسخ دکتر
10
برنامه بدن سازی

چجوری بهترین برنامه بدن سازی رو واسه خودم طرح کنم؟ لطفا یک برنامه برای مثال برام بفرستید مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 37 بعدی »

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده