کانال تلگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

صفحه اینستاگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

پرسش از دکتر

دریافت مشاوره پزشکی به صورت مستقیم از پزشک.

آدرس کلینیک

شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، ابتدای خیابان قبا، پلاک ۶، طبقه پنجم.

هشدار به چاقی گلابی و سیبی شکل!

  گناه از آینه است؟!کسی نمی‌داند!اما هر روز به تعداد جماعت گریزان از آینه اضافه می‌شود؛ آدم‌هایی چاقی که چشم دیدن ابعاد خود را داخل آینه‌های راستگوی نشسته بر تن دیوار ندارند! مردان و زنانی در حسرت روزهای خوش «خوش اندامی»

 چاقی بیماری است که بعنوان رهاوردی از زندگی ماشینی امروز، گریبان بسیاری از شهروندان دنیای مدرن را گرفته است…نتیجه اما، بالارفتن تب تمایل به لاغری در کوچه، پس‌کوچه‌های شهر است، شاید از آن هم همه گیرتر، این وسوسه زیبایی و لاغری است که در ذهن بسیاری از آدم‌ها ریخته می‌شود…می‌ماند و ریشه می‌کند تا همه شبیه هم شوند: آدم‌هایی یک شکل،یک سایز با یک الگو!

چگونه اندامی گلابی شکل داشته باشی

کم‌تحرکی عامل چاقی

چاقی، در ساده ترین تعریف ناشی از نامتعادل بودن میزان دریافت انرژی از راه غذا و میزان مصرف یا سوخت انرژی در نتیجه فعالیت بدنی است. بنابراین، مؤثرترین روش درمان چاقی کم کردن میزان دریافت انرژی و افزایش سوخت و ساز بدن است.امروزه متخصصان علت عمده چاقی را کم‌تحرکی و ورزش ناکافی می‌دانند.

تغییر رفتارهای جمعی، تنوع زیاد وسایل برقی، ساعات طولانی تماشای تلویزیون و فیلم‌های ویدئویی و بازی‌های کامپیوتری، زندگی مدرن را کم‌تحرک ساخته است. در اغلب کشورها، افراد بیشتر غذا می‌خورند و کمتر فعالیت می‌کنند. خوردن غذاهای آماده در خارج از منزل به دلیل مشغله‌های امروزی دلیل دیگری برای چاقی در دنیای مدرن است. این غذاها، بدون آنکه تمام مواد غذایی لازم را به بدن فرد برسانند، میزان چربی بالایی را به او تحمیل می‌کنند.

طبق پژوهش‌های انجام‌شده در ایران، میزان شیوع چاقی در مردان حدود ۲۷ درصد و در زنان ۴۰ درصد است. همچنین، شایع‌ترین محدوده سنی ابتلا به چاقی در مردان ۴۰ تا ۵۰ سالگی و در زنان ۵۰ تا ۶۰ سالگی است. طبق آخرین آمارها در حال حاضر درمجموع حدود ۵۰ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور دچار چاقی و اضافه وزن هستند.

به هرحال اینکه چاقی یک بیماری اجتماعی است، مشخص نیست، اما در دنیای اطرافتان که دقیق شوید، خیلی‌ها را غرق در آرزوی لاغر شدن می بینید…اینجا بعضی ها عاشق لاغری هستند، بعضی ها محتاج آن. عاشق‌ها، عشق همان یک لحظه ‌هستند که شلوار سایز کوچک‌تر روی کمرشان می‌نشیند، زمانی که به معنای واقعی «کمرباریک» می‌شوند…محتاج‌ها، اما بی‌تعارف به لاغر شدن نیاز دارند.

 چاقی زنان

چاقی دشمن سلامتی

چاقی دشمن زیبایی است؟!» عجله نکنید! درستی این جمله هنوز ثابت نشده…اما وقتی جای «زیبایی» را با کلمه‌ای دیگر عوض کنیم، به جماعتی می‌رسیم که به لاغر شدن نیاز دارند…چراکه چاقی حتما دشمن سلامتی است!

همین‌جاست که بسیاری از متخصصین علم پزشکی معتقدند که چاقی یک بیماری است؛ اگر هم بیماری نباشد عامل ده‌ها بیماری است: بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت (افزایش قند خون)، پرفشاری خون، سنگ کیسه صفرا، نقرس، آرتروز و همین‌طور سرطان‌های سینه، روده بزرگ و پروستات ،مشکلاتی هستند که به دنبال چاقی شکل می‌گیرند.

مردانی که سیب می‌شوند، زنانی که گلابی می‌شوند

اما پژوهشگران بسیاری معتقدند که درصد بالایی از مردان چاق، بر اثر بیماری‌های قلبی می‌میرند. بر این اساس تجمع چربی در بدن مردان معمولا در نواحی شکم صورت می‌گیرد و ابعاد دور کمر بعضی‌ها آنقدر زیاد می‌شود که ظاهرشان را شبیه «سیب» می‌کند.خب! تکلیف آقایان سیب که مشخص است. حالا نوبت خانم‌های گلابی است. چربی بسیاری از زنان در ران‌ها و نشمین‌گاه ذخیره می‌شود زیرا سطوح بالای استروژن باعث جمع شدن چربی در نیمه پایین بدن می‌شود.

 پیراهن‌ها در آستانه انفجار

درهرحال میزان چربی‌های اضافی در بدن بسیاری از مردم آنقدر بالا رفته که پیراهن‌ها در آستانه انفجار قرار گرفته‌اند…طول کمربندها بیشتر شده و چربی‌های برآمده از زیر لباس نمایان‌تر از قبل خودنمایی می‌کنند! اما اینها تنها ظاهر قضیه‌اند.

در دنیای واقعی وقتی شکم بزرگ می‌شود، قطر کمر زیاد می‌شود و فشار روی ستون فقرات زیاد شده و درد در ناحیه پشت را به دنبال دارد. در برخی افراد که کانال نخاعی آنها مستعد تنگی است، افزایش قوس کمری که با چاقی ایجاد می‌شود باعث شروع علایم تنگی کانال می‌شود مثل درد ناحیه کمر که به اندام‌های تحتانی (پاها) انتشار پیدا کرده و با گزگز و مورمور، بخصوص در کف پاها همراه است ؛علائمی که با ایستادن و راه رفتن تشدید و با نشستن بهتر می‌شوند و با اینحال می‌توانند هشداردهنده باشند.

 مشکلات روانی چاقی

لاغری یعنی زیبایی؟!

درهرصورت صرف نظر از مردانی که هر روز بیشتر از قبل به «شرک» شباهت پیدا می کنند، به زنان و دختران جوانی می‌رسیم که در آرزوی «باربی» شدن به سر می‌برند…آرزویی که در بیشتر مواقع عقیم می‌ماند!

تحقیقات نشان می دهند که بسیاری از زنان و دختران بخاطر داشتن اندامی متناسب و ترس بیش از اندازه از چاقی، اضافه وزن و OVERSIZEبودن ،به انواع اختلالات عصبی تغذیه ای مبتلا می‌شوند. «بی اشتهایی عصبی» و «بولیمیا» شایع‌ترین این اختلالات تغذیه ای هستند. بر اساس نتایج یک تحقیق، بولیمیا بیشتر در دختران دانشجوی ۱۸ تا ۲۴ ساله گزارش شده است و این درحالی است که از نظر اغلب فروشندگان لباس‌های TEENAGER ، سایز ایده‌آل برای خانم‌ها ۳۸- ۳۶ است.

کافی است تنها یک نگاه به ویترین لباس‌فروشی های شهر بیندازید؛ به مانکن‌های داخل بوتیک‌ها که با لباس‌هایی مختص خانم‌های نازک اندام و ترکه‌ای، خودنمایی می کنند،تا به انگیزه اصلی بسیاری از خانم‌ها برای گرایش به کاهش وزن پی ببرید!

انگیزه‌ای که چندان هم عجیب نیست…درهرحال وقتی لاغری جذابیت به شمار می‌آید،پشت جلد مجلات خانوادگی و صفحه نیازمندی‌های روزنامه ها پر می‌شوند از انواع آگهی‌ها برای کاهش وزن! روش هایی صد درصد تضمینی،بدون بازگشت! و لابد زیر نظر پزشکان متخصص!

تبلیغاتی که در به نتیجه رسیدن‌شان هزار اما و اگر وجود دارد.

مشکلات روانی چاقی

با تمام این تفاسیر اضافه وزن صرفا یک مشکل فیزیکی نیست. چاقی از بُعد شخصی و اجتماعی هم مشکلات فراوانی را برای بیمار ایجاد می کند. احساس کمبود انرژی و خستگی مفرط از یک سو و ناتوانی فیزیکی در انجام کارهای روزمره قسمتی از این مشکلاتند.این درحالی است که کم‌تحرکی به جزئی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ ما تبدیل شده است. افراد معمولا حاضر به افزایش فعالیت فیزیکی خود در حد استاندارد نیستند و در شرایطی که فواید ورزش بر اعضای مختلف بدن و سلامت کلی ثابت شده، کمبود وقت بهانه‌ای است همیشگی برای کم‌تحرکی!

درمان چاقی

براین اساس، ترس از افزایش وزن و بد ریختی شکل بدن، اعتماد به نفس را هم کاهش می‌دهد. برای همین افراد چاق تمایل شدیدی به کاهش وزن خود دارند. ترس از حضور در موقعیت‌های اجتماعی به علت مورد تمسخر قرار گرفتن دیگران یا ترس از اینکه آنها نتوانند در این موقعیت‌ها خوردن خود را کنترل کنند، باعث می‌شود که آنها در شغل و روابط با اطرافیان دچار پسرفت شوند و در نهایت افسردگی و انزوا در آنها بیشتر شود.

لاغرشدن ؛ آرام و آهسته

رژیم‌های چندروزه به نتیجه نمی‌رسند! این شعارباید آویزه گوش افرادی شود که تمایل به کاهش وزن دارند. اینکه لاغر شدن تنها درصورتی‌که به طور نسبی و به آرامی ،با کنترل میزان کالری دریافتی و همراه با ورزش صورت بگیرد به نتیجه خواهد رسید.

براین اساس هدف افراد چاق باید این باشد که هر هفته به میزان نیم تا یک کیلو گرم از وزن خود بکاهند. گرچه امکان دارد که این آهسته کاری در جامعه پر سرعت امروزی مشکل و دردناک باشد.اما اگر هدف،بالابردن سلامتی در دراز مدت باشد، سرعت چندان اهمیتی ندارد.

همین جاست که باید دقت کرد ازچه روشی برای لاغری استفاده می‌شود. روش‌های زیادی این روزها برای کاهش وزن اختراع شده است که اغلب موردپسند و موافقت متخصصان علوم تغذیه قرار نگرفته است؛ راز اصلی کاهش وزن همان است که بالاترگفتیم: ورزش ، کنترل کالری دریافتی و صبر وحوصله!

چراکه در دنیای واقعی، بین جماعت قهرکرده با آینه، زیبایی و جذابیتی که از رهگذر انواع رژیم‌های نادرست لاغری به دست می‌آیند، جاودانگی به دنبال نخواهند داشت!

 منبع: jamejamonline
برای مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک بر روی لینک پرسش و پاسخ کلیک کنید.

مرکز تغذیه و رژیم درمانی ایده آل | رژیم لاغری | تناسب اندام | بدنسازی | فیتنس

🚗 شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم |واحد ۱۳
☎️ ۰۲۱۲۶۶۴۴۵۸۴سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
عوارض جيسينگ برا بانوان

سلام استفاده از قرص جيسينگ كرهاي برا افزايش وزن چ عوارضي داره؟مصرف كراتين ،جيسينگ ،پرتيين وي مشكلات نازايي نمياره؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
میخا م چاق بشم

سلام و درود خدمت تان

25 سال عمر دارم و قدم 173 سانتی متر است. حدود 8 سال میشود 51 کیلو گرام وزن من دارم و از بابت وزن کم خیلی زیاد رنج میبرم.
چگونه میتوانم وزن ام را به 73 کیلو گرام افزایش دهم؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
تناسب اندام

سلام. من ۳۱سالمه. قدم ۱۶۸وزنم رو جدیدا متوجه شدم زیاد شده یعنی ۷۴کیلو! علتشو نمی‌دونم. ورزش که میکنم به رگهای پشت زانوهایم که فکر میکنم واریس باشه خیلی فشار میاد. چیکار کنم وزنم نرماله بشه؟من اصلا چاق نمی‌شدم هر چی غذا می‌خوردند. مشاهده پاسخ دکتر
4
قرص مخمر

سلام ببخشید قرص مخمر برا چاقی هست یا لاغری؟؟
من برا افزایش وزن میخورم ولی احساس میکنم اشتهامو بسته،
مشاهده پاسخ دکتر
5
پروتئین

با سلام و احترام
من 25 سالمه وزنم 88 کیلوئه و کارمند هستم
قبلا ورزش میکردم هم رزمی هم بدنسازی ولی چند سالی دیگه ورزش نکردم الان یک سالی میشه دوباره بدنسازی رو شروع کردم میخواستم بپرسم اگه بخوام از پروتئین وی پروفشنال سایتک استفاده کنم مشکی پیش میاد یا نه؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
قرص cla

با سلام ميخواستم بدونم قرص cla براي افراد ام اسي منع مصرف نداره!؟ يا ضرري كه باعث عود بيماري شه مشاهده پاسخ دکتر
7
لاغرى با ويكتوزا

سلام و خسته نباشد
ببخشيد در مورد آمپول ويكتوزا ، آيا من ميتونم سر خود از اين آمپول استفاده كنم ؟ يكى از دكترهاى خارج بهم گفتن چاقي تو در اثر بالا و پايين شدن ثند خونت هستش و اين داروشه ! آخه من وعده غذايي ام كمه و پر خور نيستم اما بشدت با گرسنگى سريع قندم مياد وحشتناك پايين و حالت بدى بهم دست ميده !
ايشون گفتن بايد بسترى بشم ١٠ روز تست هاى زيادى روم انجام بشه تا بتونند تشخيص بدن
مشاهده پاسخ دکتر
8
چاق شدن

سلام من قدم ۱۵۷وزنم ۳۸
یک ماه پیش ۳۶بودم باشگاه رفتم و پودر جینسینگ خوردم دو کیلو اضافه کردم
ولی دیگه اضافه نمیکنم
الانم شیرخشک نان ۳ خریدم ک استفاده کنم‌
پیشنهاد شما چیه برای چاق شدن؟
اشتهامم خیلی کمه
مشاهده پاسخ دکتر
9
جمع آرزو اطلاعات

سلام .آیا روش کم کردن وزن به گروه خونی ارطباطی داره؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
لطفاً جواب بدین

سلام خسته نباشید. (23ساله) من قبلا 94 کیلو بودم،بیماری کبدچرب دارم. دکتر گفت وزنمو کم کنم. شروع کردم به سختی رژیم و ورزش. رسیدم به 81. دچار یبوست شدید شدم.رفتم دکتر تغذیه و رژیم درمانی. برنامه غذایی داد.مصرف خاکشیر در آبجوش صبح ناشتا و... با همه اینا ، هنوز جوابی نگرفتم. میوه و سبزی روزانه مصرف میکنم حتی با آب.بازم فایده نداره. میخوام بدن‌سازی کار کنم. عضلاتم نسبتاً ضعیفه. با این همه مشکل،من باید چیکار کنم؟؟؟ واقعا شرایط سختیه. برای تقویت عضلات و رشد ماهیچه ها؛ چیکارکنم؟ نگین ""مصرف پروتئین"" چون همه جا همینو گفته. خب به صورت؟ مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 85 بعدی »

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.