اصلاح سبک زندگی برای پیشگیری از پیشرفت پره دیابت

امیر

افراد پره دیابت در صورت عدم استفاده از استراتژی های تغییر سبک زندگی در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی-عروقی می باشند.

دیابت ملیتوس شامل گروهی از بیماری هاست که در آن ها غلظت گلوکز خون در اثر نقصان در ترشح انسولین، عمل انسولین یا هردو افزایش می یابد. به دلیل کمبود در انسولین افزایش قند خون یا هایپرگلیسمی اتفاق می افتد. انسولین برای استفاده و ذخیره کربوهیدرات، پروتئین و چربی موجود در غذا که توسط افراد استفاده می شود در بدن ضروری می باشد. استفاده از تغذیه درمانی پزشکی به منظور پیشگیری و درمان دیابت تاثیر بالقوه بسیار قوی در کاهش هزینه های درمانی دیابت ملیتوس دارد. طی بررسی های انجام شده در سال ۲۰۰۷، دیابت در حدود ۶/۲۳ میلیون آمریکایی دیده شده است. نگرانی عمده این است که گزارش می شود بیش از ۵۷ میلیون نفر از بزرگسالان مبتلا به پره دیابت یا حالت پیش از دیابت می باشند. در واقع پره دیابت به افرادی گفته می شود که قند خون دوساعت پس از صرف غذا ۱۹۹-۱۴۰ میلی گرم سر دسی لیتر و قند خون ناشتای پلاسمای آن بین ۱۲۵-۱۱۰ میلی گرم بر دسی لیتر است.

 پره دیابتیک در بارداری

برای پیشرفت نکردن پره دیابت چه کنیم؟

علی رغم بیماری های دیگر تغییرات سبک زندگی و انتخاب صحیح و سالم غذایی به همراه فعالیت فیزیکی دارای نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان دیابت می باشد مطالعات بیانگر نقش تغییرات سبک زندگی در کاهش ۶۷-۲۹ درصدی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشند. بروز دیابت نوع ۲ قویا با فاکتور های سبک زندگی در ازتباط است که قابل پیشگیری می باشد. به عنوان مثال فعالیت فیزیکی در حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته و کاهش وزن متوسط در حدود ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن به همراه مشاوره و حمایت مداوم منجر به کاهش ۵۸ درصد ابتلا به دیابت نوع ۲ می شود. زیرا چاقی و زمان طولانی ابتلا به چاقی یک عامل خطر عمده برای ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشد. تجمع پربی بخصوص تجمع چربی در بافت ها و جریان یافتن آن ها به سمت کبد و متعاقبا کاهش بیش تری در حساسیت به انسولین در سطح سلول و تخریب ترشح انسولین به مقدار کافی و افزایش تولید کبدی قند می گردد. به همین علت کاهش وزن حتی به مقدار اندک منجر به تغییرات قند خون و نزدیک شدن آن به سطح نرمال می گردد.

نقش ورزش در افراد پره دیابت

یک از مهمترین مسائل در مورد افراد پره دیابت در کنار تغذیه درمانی پزشکی، تغییرات سبک زندگی مانند فعالیت بدنی منظم می باشد. فعالیت بدنی برای پیشگیری از کسب وزن و یا القای کاهش وزن برای عملکرد صحیح دستگاه قلبی-عروقی و کاهش خطر دیابت نوع ۲ توصیه می شوند فعالیت هوازی متوسط به میزان حداقل ۳۰ دقیقه و ۵ روز در هفته ( ۱۵۰ دقیقه در هفته ) یا فعالیت های شدیدتر هوازی به میزان ۲۰ دقیقه حداقل ۳ بار در هفته ( ۹۰ دقیقه در هفته ) و یا فعالیت عضلانی قدرتی به میزان حداقل ۲ بار یا بیشتر در هفته توصیه می گردد. فعالیت فیزیکی مستقل از کاهش وزن منجر به بهبود حساسیت انسولین و در نتیجه کاهش قند خون می گردد.

 رژیم غذایی پره دیابت

تغذیه ی خود را تغییر دهید

هدف درمان پزشکی تغذیه ای در افراد پره دیابت ارتفاع انتخاب های غذایی که به کاهش وزن کمک کننده است می باشد. چراکه بدلیل نقش چاقی در مقاومت انسولین، کاهش وزن در این مورد هدف مهمی تلقی میگردد. بعلاوه مطالعات بیانگر ارتباط مقادیر بالاتر چربی رژیم غذایی مقاومت انسولین بیش تر می باشند به این معنا که هرچه مقدار چربی رژیم غذایی که فرد استفاده می کند بیش تر باشد در نتیجه باعث افزایش مقاومت به انسولین و در نهایت افزایش قند خون خواهد شد. از طرفی غلات کامل و فیبرها با کاهش خطر دیابت همراه می باشند. افزایش مصرف مواد غذایی حاوی غلات کامل منجر به بهبود حساسیت انسولینی و در نهایت کاهش قند خون مستقل از کاهش وزن می گردد.
و افزایش دریافت فیبر نیز با بهبود حساسیت انسولینی و ترشح کافی انسولین برای غلبه به مقاومت انسولینی همراه می باشد.
رژیم های کم کربوهیدرات راهکار منطقی برای کاهش قند خون بوده اما غذاهایی که دارای کربوهیدرات می باشند مانند غلات کامل، سبزیجات و شیر نیز منبع غنی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر رژیمی و انرژی نیز می باشند و کربوهیدرات غذایی تنها شامل قندها و نشاسته ها نمی باشند. بنابراین مصرف این غذاها برای تمامی افراد از جمله افراد پره دیابت و حتی افراد دیابتی بسیار مهم و ضروری می باشد. به طوری که مصرف مواد غذایی حاوی ۳۰-۲۵ گرم فیبر قسمت مهمی از رژیم های غذایی محافظت کننده قلب و عروق در نظر گرفته می شود.

خواندن مقاله  باید و نبایدها در دیابت بارداری را به شما توصیه می کنیم.

برای مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک بر روی لینک پرسش و پاسخ کلیک کنید.

مرکز تغذیه و رژیم درمانی ایده آل | رژیم لاغری | تناسب اندام | بدنسازی | فیتنس

🚗 شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم |واحد ۱۳
☎️ ۰۲۱۲۲۸۷۴۸۹۹سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
چگونه لاغر شوم

متاسفانه اضافه وزن دارم 13 کیلو و هرکاری میکنم لاغر نمیشم یا بعد از کلی زحمت باز برمیگرده مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم لاغری

سلام وقت بخیر ببخشین من سنم ۴۰سال و وزنم ۷۲هستش وزانوهام خیلی صدا میدن ولی هر کاری میکنم لاغر بشم خیلی دیر وزن کم میکنم با توجه به اینکه درخوردن خیلی رعایت میکنم پیادروی هم روزی نیم ساعت دارم خواستم خواهش کنم راهنماییم کنید دوست دارم وزنم برسه به حداقل ۶۸ مشاهده پاسخ دکتر
3
لاغری

برای رسیدن به وزن ایده ال در یک ماه یا دوماه یا نهایتا سه ماه چه ورزشی بهتراست که درخانه انجام شود مشاهده پاسخ دکتر
4
رژيم لاغري

سلام.
١٥ سالمه با قد تقريبا ١٦٥ و وزن ٥٨ كيلو گرم
ميخواستم يه رژيم غذايي كه هم براي وزن و هم براي قد مناسب باشه پيشنهاد بديد.
با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
5
رژیم غذایی

با سلام خدمت شما.من ی ۴ ماه کراتین ۶۰۰۰هزار استفاده کردم واسه افزایش وزن و نتیجه گرفتم.والان کراتین رو کنار گزاشتم و متاسفانه هیچ وعده های غذاییم خیلی کمتر از سابق شده و حالت تهوع و سرگیجا همراهم شده.میشه بدونم چه جوری میشه درمانش کنم.باید بازم کراتین مصرف کنم؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
6
؟؟؟؟

سلام آقای دکتر من کارشناس ارشد فیزیولوژی در دانشگاه خوارزمی هستم . و الان در زمینه بدنسازی رشته های مختلف و برنامه نویسی تمرن فعالیت می کنم . میخواستم بپرسم ایا امکان همکاری با شما وجود داره یا نه ؟
و چندتا سوال راجع به دوره های بدنسازی فیفا از شما داشتم
مشاهده پاسخ دکتر
7
لاغری در یک ماه

با سلام .من 93کیلو دارم اگه این رژیمو بگیرم تا چند کیلو لاغر میشم در ضمن فوتبال میرم که خیلی عرق میکنم به مدت 1ساعت و نیم ..باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
8
لاغری در یک روز

سلام آقای دکتر من یه مسابقه ی خیلییی مهم دارم و یک و نیم کیلو اضافه وزن
چجوری این یک و نیمو کم کنم آیا قرصی دارویی چیزی هست ک بشه یک روزه لاغر کرد؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
مکمل

سلام
من 85کیلوگرم وزن و182سانتی مترقد دارم و17سال دارم آیامیتونم ازپودرbcaaبرای کاهش وزن استفاده کنم؟لطفا راهنماییم کنید.
ممنون اززحماتتون.
مشاهده پاسخ دکتر
10
برنامه بدن سازی

چجوری بهترین برنامه بدن سازی رو واسه خودم طرح کنم؟ لطفا یک برنامه برای مثال برام بفرستید مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 37 بعدی »

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده