کانال تلگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

صفحه اینستاگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

پرسش از دکتر

دریافت مشاوره پزشکی به صورت مستقیم از پزشک.

آدرس کلینیک

شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، ابتدای خیابان قبا، پلاک ۶، طبقه پنجم.

اصلاح سبک زندگی برای پیشگیری از پیشرفت پره دیابت

امیر

افراد پره دیابت در صورت عدم استفاده از استراتژی های تغییر سبک زندگی در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی-عروقی می باشند.

دیابت ملیتوس شامل گروهی از بیماری هاست که در آن ها غلظت گلوکز خون در اثر نقصان در ترشح انسولین، عمل انسولین یا هردو افزایش می یابد. به دلیل کمبود در انسولین افزایش قند خون یا هایپرگلیسمی اتفاق می افتد. انسولین برای استفاده و ذخیره کربوهیدرات، پروتئین و چربی موجود در غذا که توسط افراد استفاده می شود در بدن ضروری می باشد. استفاده از تغذیه درمانی پزشکی به منظور پیشگیری و درمان دیابت تاثیر بالقوه بسیار قوی در کاهش هزینه های درمانی دیابت ملیتوس دارد. طی بررسی های انجام شده در سال ۲۰۰۷، دیابت در حدود ۶/۲۳ میلیون آمریکایی دیده شده است. نگرانی عمده این است که گزارش می شود بیش از ۵۷ میلیون نفر از بزرگسالان مبتلا به پره دیابت یا حالت پیش از دیابت می باشند. در واقع پره دیابت به افرادی گفته می شود که قند خون دوساعت پس از صرف غذا ۱۹۹-۱۴۰ میلی گرم سر دسی لیتر و قند خون ناشتای پلاسمای آن بین ۱۲۵-۱۱۰ میلی گرم بر دسی لیتر است.

 پره دیابتیک در بارداری

برای پیشرفت نکردن پره دیابت چه کنیم؟

علی رغم بیماری های دیگر تغییرات سبک زندگی و انتخاب صحیح و سالم غذایی به همراه فعالیت فیزیکی دارای نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان دیابت می باشد مطالعات بیانگر نقش تغییرات سبک زندگی در کاهش ۶۷-۲۹ درصدی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشند. بروز دیابت نوع ۲ قویا با فاکتور های سبک زندگی در ازتباط است که قابل پیشگیری می باشد. به عنوان مثال فعالیت فیزیکی در حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته و کاهش وزن متوسط در حدود ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن به همراه مشاوره و حمایت مداوم منجر به کاهش ۵۸ درصد ابتلا به دیابت نوع ۲ می شود. زیرا چاقی و زمان طولانی ابتلا به چاقی یک عامل خطر عمده برای ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشد. تجمع پربی بخصوص تجمع چربی در بافت ها و جریان یافتن آن ها به سمت کبد و متعاقبا کاهش بیش تری در حساسیت به انسولین در سطح سلول و تخریب ترشح انسولین به مقدار کافی و افزایش تولید کبدی قند می گردد. به همین علت کاهش وزن حتی به مقدار اندک منجر به تغییرات قند خون و نزدیک شدن آن به سطح نرمال می گردد.

نقش ورزش در افراد پره دیابت

یک از مهمترین مسائل در مورد افراد پره دیابت در کنار تغذیه درمانی پزشکی، تغییرات سبک زندگی مانند فعالیت بدنی منظم می باشد. فعالیت بدنی برای پیشگیری از کسب وزن و یا القای کاهش وزن برای عملکرد صحیح دستگاه قلبی-عروقی و کاهش خطر دیابت نوع ۲ توصیه می شوند فعالیت هوازی متوسط به میزان حداقل ۳۰ دقیقه و ۵ روز در هفته ( ۱۵۰ دقیقه در هفته ) یا فعالیت های شدیدتر هوازی به میزان ۲۰ دقیقه حداقل ۳ بار در هفته ( ۹۰ دقیقه در هفته ) و یا فعالیت عضلانی قدرتی به میزان حداقل ۲ بار یا بیشتر در هفته توصیه می گردد. فعالیت فیزیکی مستقل از کاهش وزن منجر به بهبود حساسیت انسولین و در نتیجه کاهش قند خون می گردد.

 رژیم غذایی پره دیابت

تغذیه ی خود را تغییر دهید

هدف درمان پزشکی تغذیه ای در افراد پره دیابت ارتفاع انتخاب های غذایی که به کاهش وزن کمک کننده است می باشد. چراکه بدلیل نقش چاقی در مقاومت انسولین، کاهش وزن در این مورد هدف مهمی تلقی میگردد. بعلاوه مطالعات بیانگر ارتباط مقادیر بالاتر چربی رژیم غذایی مقاومت انسولین بیش تر می باشند به این معنا که هرچه مقدار چربی رژیم غذایی که فرد استفاده می کند بیش تر باشد در نتیجه باعث افزایش مقاومت به انسولین و در نهایت افزایش قند خون خواهد شد. از طرفی غلات کامل و فیبرها با کاهش خطر دیابت همراه می باشند. افزایش مصرف مواد غذایی حاوی غلات کامل منجر به بهبود حساسیت انسولینی و در نهایت کاهش قند خون مستقل از کاهش وزن می گردد.
و افزایش دریافت فیبر نیز با بهبود حساسیت انسولینی و ترشح کافی انسولین برای غلبه به مقاومت انسولینی همراه می باشد.
رژیم های کم کربوهیدرات راهکار منطقی برای کاهش قند خون بوده اما غذاهایی که دارای کربوهیدرات می باشند مانند غلات کامل، سبزیجات و شیر نیز منبع غنی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر رژیمی و انرژی نیز می باشند و کربوهیدرات غذایی تنها شامل قندها و نشاسته ها نمی باشند. بنابراین مصرف این غذاها برای تمامی افراد از جمله افراد پره دیابت و حتی افراد دیابتی بسیار مهم و ضروری می باشد. به طوری که مصرف مواد غذایی حاوی ۳۰-۲۵ گرم فیبر قسمت مهمی از رژیم های غذایی محافظت کننده قلب و عروق در نظر گرفته می شود.

خواندن مقاله  باید و نبایدها در دیابت بارداری را به شما توصیه می کنیم.

برای مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک بر روی لینک پرسش و پاسخ کلیک کنید.

مرکز تغذیه و رژیم درمانی ایده آل | رژیم لاغری | تناسب اندام | بدنسازی | فیتنس

🚗 شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم |واحد ۱۳
☎️ ۰۲۱۲۶۶۴۴۵۸۴سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مکمل

با عرض سلام و خسته نباشید.
در حال حاضر
وزنم ۱۰۱kg قدم ۱۹۰cm
من دوساله که ورزش بدنسازی انجام میدم.
ماه های اول که شروع به ورزش کردم خیلی اضافه وزن داشتم از نوع چربی و شکم پهلو۱۰۴ کیلو بودم.
که با تمرین یکساله وزنمو به ۹۳ kg رسوندم
الان که وزنم ۱۰۱ هست و دوساله سابقه تمرینی دارم.
و تا حالا هیچ گونه مکملی مصرف نکردم.
ولی هنوز عضله کمتری نسبت به وزنم دارم تا چربی.
میخواستم بدونم میتونم شروع به مصرف مکمل کنم.
مشاهده پاسخ دکتر
2
کمبود وزن

باسلام و خسته نباشید.
من یه دختر٢٢ساله باقد١۶٣و وزن۴۶کیلو هستم.خیلی تلاش کردم برای اینکه وزنم زیاد بشه ولی نتیجه ای نداشته.آزمایش هم داده ام و هیچ مشکلی نداشتم.ولی زیاد اشتها ندارم بااین حال کمم غذا نمیخورم.اگر ممکنه میخواستم چندتا راه برای افزایش وزن و اشتها بهم پیشنهاد بدید.
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
3
چند روز از واریز کردن پول گذشته رژیم دریافت نکردم

سلام خسته نباشید
من سه چهار روزی میشه مبلغ رو واریز کردم به حساب ولی رژیم دریافت نکردم یک بار دیگه هم تو همین قسمت عرض کردم خارج از کشورم و گفتید رژیمو به تلگرام یا ایمیلم میفرستید ولی هنوز نفرستادید میخواستم پیگیری کنم
مشاهده پاسخ دکتر
4
قرص فارماتون ساخت کشور سوییس مورد تایید است؟

با سلام به من قرص فارماتون ساخت کشورسوییس پیشنهادکردن از نظر شما تایید شده است که مصرف کنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
خارج از کشورم شماره ی ایرانم رو دادم

خسته نباشید من مبلغ رژیم لاغری رو پرداخت کردم اما خارج از کشور زندگی میکنم و شماره ی ایرانم رو دادم چطوری باید رژیم رو دریافت کنم ایمیل وارد کردم و اینم شماره تلگرامم هست مشاهده پاسخ دکتر
6
برنامه غذایی برای زخم معده و ریفلاکس و باکتری معده

با سلام لطفا بفرمایید برای زخم معده و ریفلاکس چه چیزهایی باید بخورم بیشتر غذاها رو بگین .ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
مصرف قرص فن کیو

با سلام
احتراماً، عوارض قرص فن کیو را نام ببرید و آیا این قرص جز کم خطر ترین قرص های لاغری موجود است یا خیر ؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
برنامه غذایی

سلام.من ۲۱ سال هستم وزنم ۶۰ کیلو هست ۱ ساله بدنسازی کار میکنم برنامه غذایی مشخصی ندارم و در مصرف مکمل دانش بالایی ندارم‌اگه میتونید یکم راهنمایی کنید ممنون مشاهده پاسخ دکتر
9
استفاده از پروتیین

سلام
سوالم اینه ک من با توجه به اینکه هفتادو دو کیلو وزن و یکوهشتاد قد دارم و از رژیم غذایی خاصی پیروی نمیکنم اما سعی میکنم از کربوهیدرات ها ، پروتیین ها و مواد مورد نیاز بدن به صورت کافی استفاده کنم و تقریبا به صورت سنگین بدنسازی میکنم میخواستم بدونم حجم استفاده ی من از پروتیین وی باید چند گرم در روز باشه؟و به چه صورت مصرفش کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
برنامه غذایی

برنامه غذایی برای چاق شدن.اخه10کیلو کاهش وزن دارن مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 84 بعدی »

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.