لاغر کردن با روش های سنتی

اگر بخواهیم واقع بین باشیم دو راه اصلی برای لاغر کردن بیشتر وجود ندارد، رژیم غذایی مناسب و ورزش.اما در اینجا مواد غذایی و روش هایی را به شما معرفی می کنیم که به شما در لاغر کردن کمک می کند. 

با ما همرا باشید تا این روش های طبیعی را به شما بگوییم.

١- چای دارچین

دارچین لاغری

سطح قند خون همانطور که بر گرسنگی شما و میزان انرژی شما موثر است ،می تواند در وزن فرد نیز تاثیر گذارد.

اگر قند خون شما در تعادل باشد ، شما غذای کمتری خورده و بدن شما برای دریافت انرژی از بافت های چربی استفاده می کند و در نتیجه ذخیره ی چربی کاهش می یابد و به لاغر کردن شما کمک می شود.

امروزه برخی از مطالعات نشان می دهند که دارچین می تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند؛هرچند هنوز به اثبات نرسیده است.

– ١قاشق چایخوری دارچین

– ا لیوان آب تازه

دارچین را در یک لیوان دمنوش ریخته و روی آن آب جوش بریزید و ١٥ دقیقه اجازه دهید دم بکشد. این دمنوش را ١-٢ بار در روز میل کنید.

٢- چای سبز و زنجبیل

لاغری با چای سبز و زنجبیل

در حالی که برخی مطالعات هنوز تاثیر این دمنوش را برای لاغر کردن تایید نکرده اند، دیگر تحقیقات وجود  سه عنصر اصلی کافئین، کاتچین و تانین در چای سبز را علت تاثیر آن بر کنترل وزن معرفی کرده اند. کافئین کل سیستم بدن را تحریک کرده و با افزایش فرایند های بدن ، متابولیسم های  مربوط به وزن را (متابولیسم به هر فرآیند زیست شناختی در کبد می گویند که برای حفظ زندگیفرد اجباری است)سرعت می بخشد.

کاتچین ها که آنتی اکسیدان هستند ،در چای سبز بیش تر از چای سیاه وجود دارند(به دلیل تفاوت در فرایند های برداشت این چای ها). در حالی که این مکانیزم هنوز مشخص نشده اند، مطالعات نشان داده اند که کاتچین ها می توانند جذب چربی ها را از روده کاهش دهند. تیانین یک اسید آمینه در چای سبز است که می تواند باعث آزاد شدن دوپامین در بدن شود؛دوپامین ماده ای است که باعث شادابی و خوشحالی می شود. اگر مبتلا به پرخوری عصبی یا استرسی هستید، ای ماده می تواند مفید باشد. افزودن زنجبیل به چای سبز کمک می کند تا هضم را بهبود بخشد و عطر و طعم خوبی – بدون  اضافه کردن شکر یا شیر در این چای- به آن بدهد.

– ۱/۲ اینچ ریشه زنجبیل تازه، پوست کنده و ریز خرد شده یا ½ قاشق چای خوری زنجبیل

– ۱ قاشق چایخوری چای سبز

– ۱لیوان آب تازه

– عسل طبیعی (ارگانیک)

چای سبز و زنجبیل را در یک لیوان دمنوش ریختن و یک لیوان آب جوش را به آن ها اضافه کنید. ، این دمنوش نباید بیشتر از ٣-٤ دقیقه دم بکشد زیرا چای سبز غلیظ شده و طعم آن تلخ می شود .اگر واقعا نمی توانید آن را بدون شیرینی بخورید به آن عسل طبیعی بیافزایید و به هیچ وجه از شکر یا شیر استفاده نکنید. این دمنوش را هر روز ۱-۲ بار با معده خالی بنوشید.

٣- آدامس جویدن

جویدن آدامس یک راه عالی برای فریب دادن مغز  و معده است ویک راه خوب برای لاغر کردن می باشد. طعم آدامس اشتها را کاهش داده و تمایل به خوردن غذاها و اسنک های ناسالم را کم می کند.همچنین آدامس جریان خون غدد بزاقی را تحریک کرده و باعث آزاد شدن آنزیم ها هضم نشاسته و چربی می شوند.

-۱ قطعه از آدامس طبیعی بدون قند

هنگامی که می خواهید به صورت افراطی غذا بخورید به جای آن از یک  آدامس استفاده کنید.

٤-داشتن برنامه و پایبند بودن به آن

داشتن یک برنامه ی منظم ، جزء سه عامل اصلی  لاغر کردن است که می توانید آن را همراه با ورزش و رژیم غذایی رعایت کنید. اگر شما برنامه نداشته باشید، به نتیجه نخواهید رسید و دلسرد خواهید شد. شاید در ابتدا سخت ترین قسمت لاغر کردن این قسمت باشد اما این عادات ملکه ی ذهن شما شوند، همه چیز آسان خواهد شد.

٥- نوشیدن آب بیش تر

یکی از جنبه های مهم لاغر کردن که بسیاری از مردم به آن توجه نمی کنند، هیدراته نگه داشتن بدن است. شاید قبلاً شنیده باشید که نوشیدن آب یخ منجر به سوزاندن کالری در بدن شما خواهد شد ؛اما نه دقیقاً. زیرا بدن برای اینکه آن را گرم کند مقداری کالری می سوزد اما این مقدار بسیار ناچیز است(شاید حدود ۸ کالری). برای اینکه بدن شما بصورت هماهنگ کار کند و چربی بسوزاند باید هیدراته باشید. این امر همچنین باعث خروج سموم از بدن و کاهش اشتها نیز می شود.

در مورد وزن آب نگران نباشید زیرا اگر خود را هیدراته کنید و آب بنوشید، احتمال اینکه بدن شما آب را حفظ کند کم است . فراموش نکنید که هرگز آب های طعم دار را خریداری نکنید! ویتامین های مورد نیاز خود را از طریق رژیم غذایی و یا مکمل ها دریافت کنید. هر روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

٦- روغن نارگیل (به عنوان جایگزین چربی)

روغن نارگیل برای لاغری

در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ چربی های اشباع شده علت اصلی چاقی اعلام شدند. روغن نارگیل حاوی چربی های منحصر به فرد به نام تری گلیسرید زنجیره متوسط ​​است که به شما کمک می کند تا انرژی (کالری )بیش تری بسوزانید .MCT ها در واقع چربی های اشباع هستند، اما با سایر چربی های اشباع که ما راجع شان می شنویم فرق می کنند. چربی ها ی اشباع شده تری گلیسیرید های زنجیر طولانی هستند. چرا طول آن مهم است؟ آرایش شیمیایی یک ماده تعیین می کند که در بدن  چگونه  پردازش و تجزیه شود. MCT ها در روده شکسته نشده و بنابراین بلافاصله به عنوان چربی ذخیره نمی شوند. این چربی ها بدون تغییر جذب شده و به سمت کبد ارسال شده و به عنوان منبع انرژی به کار می روند.

درست است که خوردن روغن نارگیل باعث لاغر کردن  شما نمی شود اما جایگزین کردن آن به جای دیگر روغن ها انتخاب خوبی است. علاوه بر این، روغن نارگیل به طرز باورنکردنی جلوی اشتها را می گیرد.

-۲ قاشق غذا خوری روغن نارگیل

دو بار در روز، ۱ قاشق غذا خوری روغن نارگیل را بخورید. شما می توانید آن را قبل، در طول و یا بعد از غذا مصرف کنید.

٧- ماست و عسل

ماست و عسل

پروبیوتیک های موجود در ماست برای بهبود هضم در لوله های گوارشی و ایجاد تعادل فلور روده ای بسیار مفید بوده و هضم و تجزیه ی مواد خاصی مانند چربی ها را سرعت می بخشند. می توانید بسته به میل خود مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید. برای لاغر کردن از ماست کم چرب استفاده کنید.

– ١/٢-١ فنجان ماست

-۱ قاشق غذا خوری عسل طبیعی

این  ترکیب را بعنوان میان وعده یا صبحانه میل کرده و در صورت تمایل به آن میوه های تازه و یا حتی جو دوسر برای اضافه کنید.

٨- خواب کافی داشته باشید.

بدن ما یک واحد منسجم و یک سیستم پیچیده است که فعالیت های تمام اجزای آن به هم مرتبط اند.مطالعات نشان داده اند که کمبود ناچیز خواب شب در مدت کوتاه برای ٤ شب ،باعث افزایش مقاومت به انسولین شده و متابولیسم را دچار مشکل خواهد کرد. حساسیت سلولهای چربی به انسولین تا ۳۰٪ کاهش یافته و به میزانی که معمولا در افراد چاق یا دیابتی دیده می شود، می رسد. با داشتن خواب و استراحت کافی،تمام سیستم های بدن شما فعال شده و لاغر کردن برای شما بسیار آسان می شود.

٩- فلفل سیاه و آب لیمو

لاغری بدون زحمت

این ترکیب کوچک تند که حاوی فلفل سیاه و آب لیمو است می تواند به شما در لاغر کردن به شما کمک کند. فلفل سیاه حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام piperine است؛ مطالعات جدید نشان داده اند که این ماده می تواند با این مکانیسم ها وزن را کم کند :مداخله با ژن هایی که تولید سلول های چربی را کنترل می کنند، کاهش میزان چربی در جریان خون و افزایش جذب مواد مغذی از غذاها . آب لیمو می تواند هنگام غذا خوردن به دستگاه گوارش در هضم کمک کند.

– چند فنجان تازه فلفل سیاه

-آب نیمی از یک لیمو ی تازه

– آب تازه

آب لیمو را با آب مخلوط کرده و در آن فلفل سیاه (۳-۴ لیوان فلفل دل انگیز) بپاشید. یک بار در روز بعد از غذا بخورید.

١٠- خوردن شکلات

شکلات به کاهش اشتها کمک می کند.همچنین چربی های مفید در شکلات تلخ می توانند جذب قند را در جریان خون خود کاهش داده و از تولید انسولین جلوگیری کنند. مطالعات نشان داده اند که خوردن شکلات  می تواند باعث شود که میل به خوردن شکر، نمک و چربی متوقف شود. با این حال، شکلات باید ۷۰٪ کاکائو باشد، در غیر این صورت  به آن شیر یا شکر بیش از حد اضافه شده و دیگر مفید نخواهد بود.

– شکلات تلخ ٪‏۷۰

بعد از غذا، یک قطعه شکلات تلخ به اندازه ی انگشت شستتان،  بخورید.

١١- بین هر لقمه قاشق و چنگال های خود را کنار بگذارید.

مغز شما تقریبا ۲۰ دقیقه عقب تر از معده ی شما قرار دارد، این بدان معنی است که بعد از آنکه معده تان پر شود مدتی طول می کشد تا احساس سیری کنید. برای جلوگیری از خوردن بیش از حد و در نتیجه لاغر کردن چنگال یا قاشق های  خود در بین لقمه ها، کنار بگذارید. در ابتدا ممکن است این کار به نظرتان کمی  کمی احمقانه باشد، اما واقعا کمک کننده خواهد بود؛ امتحان کنید!

برای مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک بر روی لینک پرسش و پاسخ کلیک کنید.

مرکز تغذیه و رژیم درمانی ایده آل | رژیم لاغری | تناسب اندام | بدنسازی | فیتنس

🚗 شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم |واحد ۱۳

☎️ ۰۲۱۲۲۸۷۴۸۹

 سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
چگونه لاغر شوم

متاسفانه اضافه وزن دارم 13 کیلو و هرکاری میکنم لاغر نمیشم یا بعد از کلی زحمت باز برمیگرده مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم لاغری

سلام وقت بخیر ببخشین من سنم ۴۰سال و وزنم ۷۲هستش وزانوهام خیلی صدا میدن ولی هر کاری میکنم لاغر بشم خیلی دیر وزن کم میکنم با توجه به اینکه درخوردن خیلی رعایت میکنم پیادروی هم روزی نیم ساعت دارم خواستم خواهش کنم راهنماییم کنید دوست دارم وزنم برسه به حداقل ۶۸ مشاهده پاسخ دکتر
3
لاغری

برای رسیدن به وزن ایده ال در یک ماه یا دوماه یا نهایتا سه ماه چه ورزشی بهتراست که درخانه انجام شود مشاهده پاسخ دکتر
4
رژيم لاغري

سلام.
١٥ سالمه با قد تقريبا ١٦٥ و وزن ٥٨ كيلو گرم
ميخواستم يه رژيم غذايي كه هم براي وزن و هم براي قد مناسب باشه پيشنهاد بديد.
با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
5
رژیم غذایی

با سلام خدمت شما.من ی ۴ ماه کراتین ۶۰۰۰هزار استفاده کردم واسه افزایش وزن و نتیجه گرفتم.والان کراتین رو کنار گزاشتم و متاسفانه هیچ وعده های غذاییم خیلی کمتر از سابق شده و حالت تهوع و سرگیجا همراهم شده.میشه بدونم چه جوری میشه درمانش کنم.باید بازم کراتین مصرف کنم؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
6
؟؟؟؟

سلام آقای دکتر من کارشناس ارشد فیزیولوژی در دانشگاه خوارزمی هستم . و الان در زمینه بدنسازی رشته های مختلف و برنامه نویسی تمرن فعالیت می کنم . میخواستم بپرسم ایا امکان همکاری با شما وجود داره یا نه ؟
و چندتا سوال راجع به دوره های بدنسازی فیفا از شما داشتم
مشاهده پاسخ دکتر
7
لاغری در یک ماه

با سلام .من 93کیلو دارم اگه این رژیمو بگیرم تا چند کیلو لاغر میشم در ضمن فوتبال میرم که خیلی عرق میکنم به مدت 1ساعت و نیم ..باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
8
لاغری در یک روز

سلام آقای دکتر من یه مسابقه ی خیلییی مهم دارم و یک و نیم کیلو اضافه وزن
چجوری این یک و نیمو کم کنم آیا قرصی دارویی چیزی هست ک بشه یک روزه لاغر کرد؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
مکمل

سلام
من 85کیلوگرم وزن و182سانتی مترقد دارم و17سال دارم آیامیتونم ازپودرbcaaبرای کاهش وزن استفاده کنم؟لطفا راهنماییم کنید.
ممنون اززحماتتون.
مشاهده پاسخ دکتر
10
برنامه بدن سازی

چجوری بهترین برنامه بدن سازی رو واسه خودم طرح کنم؟ لطفا یک برنامه برای مثال برام بفرستید مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 37 بعدی »

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده