کانال تلگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

صفحه اینستاگرام

به‌روز‌ترین مطالب مرتبط را در دریافت کنید.

پرسش از دکتر

دریافت مشاوره پزشکی به صورت مستقیم از پزشک.

آدرس کلینیک

شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، ابتدای خیابان قبا، پلاک ۶، طبقه پنجم.

لاغر کردن با روش های سنتی

اگر بخواهیم واقع بین باشیم دو راه اصلی برای لاغر کردن بیشتر وجود ندارد، رژیم غذایی مناسب و ورزش.اما در اینجا مواد غذایی و روش هایی را به شما معرفی می کنیم که به شما در لاغر کردن کمک می کند. 

با ما همرا باشید تا روش های طبیعی کاهش وزن را به شما بگوییم.

١- چای دارچین

دارچین لاغری

سطح قند خون همانطور که بر گرسنگی شما و میزان انرژی شما موثر است ،می تواند در وزن فرد نیز تاثیر گذارد.

اگر قند خون شما در تعادل باشد ، شما غذای کمتری خورده و بدن شما برای دریافت انرژی از بافت های چربی استفاده می کند و در نتیجه ذخیره ی چربی کاهش می یابد و به لاغر کردن شما کمک می شود.

امروزه برخی از مطالعات نشان می دهند که دارچین می تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند؛هرچند هنوز به اثبات نرسیده است.

– ١قاشق چایخوری دارچین

– ا لیوان آب تازه

دارچین را در یک لیوان دمنوش ریخته و روی آن آب جوش بریزید و ١۵ دقیقه اجازه دهید دم بکشد. این دمنوش را ١-٢ بار در روز میل کنید.

٢- چای سبز و زنجبیل

لاغری با چای سبز و زنجبیل

در حالی که برخی مطالعات هنوز تاثیر این دمنوش را برای لاغر کردن تایید نکرده اند، دیگر تحقیقات وجود  سه عنصر اصلی کافئین، کاتچین و تانین در چای سبز را علت تاثیر آن بر کنترل وزن معرفی کرده اند. کافئین کل سیستم بدن را تحریک کرده و با افزایش فرایند های بدن ، متابولیسم های  مربوط به وزن را (متابولیسم به هر فرآیند زیست شناختی در کبد می گویند که برای حفظ زندگیفرد اجباری است)سرعت می بخشد.

کاتچین ها که آنتی اکسیدان هستند ،در چای سبز بیش تر از چای سیاه وجود دارند(به دلیل تفاوت در فرایند های برداشت این چای ها). در حالی که این مکانیزم هنوز مشخص نشده اند، مطالعات نشان داده اند که کاتچین ها می توانند جذب چربی ها را از روده کاهش دهند. تیانین یک اسید آمینه در چای سبز است که می تواند باعث آزاد شدن دوپامین در بدن شود؛دوپامین ماده ای است که باعث شادابی و خوشحالی می شود. اگر مبتلا به پرخوری عصبی یا استرسی هستید، ای ماده می تواند مفید باشد. افزودن زنجبیل به چای سبز کمک می کند تا هضم را بهبود بخشد و عطر و طعم خوبی – بدون  اضافه کردن شکر یا شیر در این چای- به آن بدهد.

– ۱/۲ اینچ ریشه زنجبیل تازه، پوست کنده و ریز خرد شده یا ½ قاشق چای خوری زنجبیل

– ۱ قاشق چایخوری چای سبز

– ۱لیوان آب تازه

– عسل طبیعی (ارگانیک)

چای سبز و زنجبیل را در یک لیوان دمنوش ریختن و یک لیوان آب جوش را به آن ها اضافه کنید. ، این دمنوش نباید بیشتر از ٣-۴ دقیقه دم بکشد زیرا چای سبز غلیظ شده و طعم آن تلخ می شود .اگر واقعا نمی توانید آن را بدون شیرینی بخورید به آن عسل طبیعی بیافزایید و به هیچ وجه از شکر یا شیر استفاده نکنید. این دمنوش را هر روز ۱-۲ بار با معده خالی بنوشید.

٣- آدامس جویدن

جویدن آدامس یک راه عالی برای فریب دادن مغز  و معده است ویک راه خوب برای لاغر کردن می باشد. طعم آدامس اشتها را کاهش داده و تمایل به خوردن غذاها و اسنک های ناسالم را کم می کند.همچنین آدامس جریان خون غدد بزاقی را تحریک کرده و باعث آزاد شدن آنزیم ها هضم نشاسته و چربی می شوند.

-۱ قطعه از آدامس طبیعی بدون قند

هنگامی که می خواهید به صورت افراطی غذا بخورید به جای آن از یک  آدامس استفاده کنید.

۴-داشتن برنامه و پایبند بودن به آن

داشتن یک برنامه ی منظم ، جزء سه عامل اصلی  لاغر کردن است که می توانید آن را همراه با ورزش و رژیم غذایی رعایت کنید. اگر شما برنامه نداشته باشید، به نتیجه نخواهید رسید و دلسرد خواهید شد. شاید در ابتدا سخت ترین قسمت لاغر کردن این قسمت باشد اما این عادات ملکه ی ذهن شما شوند، همه چیز آسان خواهد شد.

۵- نوشیدن آب بیش تر

یکی از جنبه های مهم لاغری که بسیاری از مردم به آن توجه نمی کنند، هیدراته نگه داشتن بدن است. شاید قبلاً شنیده باشید که نوشیدن آب یخ منجر به سوزاندن کالری در بدن شما خواهد شد ؛اما نه دقیقاً. زیرا بدن برای اینکه آن را گرم کند مقداری کالری می سوزد اما این مقدار بسیار ناچیز است(شاید حدود ۸ کالری). برای اینکه بدن شما بصورت هماهنگ کار کند و چربی بسوزاند باید هیدراته باشید. این امر همچنین باعث خروج سموم از بدن و کاهش اشتها نیز می شود.

در مورد وزن آب نگران نباشید زیرا اگر خود را هیدراته کنید و آب بنوشید، احتمال اینکه بدن شما آب را حفظ کند کم است . فراموش نکنید که هرگز آب های طعم دار را خریداری نکنید! ویتامین های مورد نیاز خود را از طریق رژیم غذایی و یا مکمل ها دریافت کنید. هر روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

۶- روغن نارگیل (به عنوان جایگزین چربی)

روغن نارگیل برای لاغری

در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ چربی های اشباع شده علت اصلی چاقی اعلام شدند. روغن نارگیل حاوی چربی های منحصر به فرد به نام تری گلیسرید زنجیره متوسط ​​است که به شما کمک می کند تا انرژی (کالری )بیش تری بسوزانید .MCT ها در واقع چربی های اشباع هستند، اما با سایر چربی های اشباع که ما راجع شان می شنویم فرق می کنند. چربی ها ی اشباع شده تری گلیسیرید های زنجیر طولانی هستند. چرا طول آن مهم است؟ آرایش شیمیایی یک ماده تعیین می کند که در بدن  چگونه  پردازش و تجزیه شود. MCT ها در روده شکسته نشده و بنابراین بلافاصله به عنوان چربی ذخیره نمی شوند. این چربی ها بدون تغییر جذب شده و به سمت کبد ارسال شده و به عنوان منبع انرژی به کار می روند.

درست است که خوردن روغن نارگیل باعث لاغر کردن  شما نمی شود اما جایگزین کردن آن به جای دیگر روغن ها انتخاب خوبی است. علاوه بر این، روغن نارگیل به طرز باورنکردنی جلوی اشتها را می گیرد.

-۲ قاشق غذا خوری روغن نارگیل

دو بار در روز، ۱ قاشق غذا خوری روغن نارگیل را بخورید. شما می توانید آن را قبل، در طول و یا بعد از غذا مصرف کنید.

٧- ماست و عسل

ماست و عسل

پروبیوتیک های موجود در ماست برای بهبود هضم در لوله های گوارشی و ایجاد تعادل فلور روده ای بسیار مفید بوده و هضم و تجزیه ی مواد خاصی مانند چربی ها را سرعت می بخشند. می توانید بسته به میل خود مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید. برای لاغر کردن از ماست کم چرب استفاده کنید.

– ١/٢-١ فنجان ماست

-۱ قاشق غذا خوری عسل طبیعی

این  ترکیب را بعنوان میان وعده یا صبحانه میل کرده و در صورت تمایل به آن میوه های تازه و یا حتی جو دوسر برای اضافه کنید.

٨- خواب کافی داشته باشید.

بدن ما یک واحد منسجم و یک سیستم پیچیده است که فعالیت های تمام اجزای آن به هم مرتبط اند.مطالعات نشان داده اند که کمبود ناچیز خواب شب در مدت کوتاه برای ۴ شب ،باعث افزایش مقاومت به انسولین شده و متابولیسم را دچار مشکل خواهد کرد. حساسیت سلولهای چربی به انسولین تا ۳۰٪ کاهش یافته و به میزانی که معمولا در افراد چاق یا دیابتی دیده می شود، می رسد. با داشتن خواب و استراحت کافی،تمام سیستم های بدن شما فعال شده و لاغر کردن برای شما بسیار آسان می شود.

٩- فلفل سیاه و آب لیمو

لاغری بدون زحمت

این ترکیب کوچک تند که حاوی فلفل سیاه و آب لیمو است می تواند به شما در لاغر کردن به شما کمک کند. فلفل سیاه حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام piperine است؛ مطالعات جدید نشان داده اند که این ماده می تواند با این مکانیسم ها وزن را کم کند :مداخله با ژن هایی که تولید سلول های چربی را کنترل می کنند، کاهش میزان چربی در جریان خون و افزایش جذب مواد مغذی از غذاها . آب لیمو می تواند هنگام غذا خوردن به دستگاه گوارش در هضم کمک کند.

– چند فنجان تازه فلفل سیاه

-آب نیمی از یک لیمو ی تازه

– آب تازه

آب لیمو را با آب مخلوط کرده و در آن فلفل سیاه (۳-۴ لیوان فلفل دل انگیز) بپاشید. یک بار در روز بعد از غذا بخورید.

١٠- خوردن شکلات

شکلات به کاهش اشتها کمک می کند.همچنین چربی های مفید در شکلات تلخ می توانند جذب قند را در جریان خون خود کاهش داده و از تولید انسولین جلوگیری کنند. مطالعات نشان داده اند که خوردن شکلات  می تواند باعث شود که میل به خوردن شکر، نمک و چربی متوقف شود. با این حال، شکلات باید ۷۰٪ کاکائو باشد، در غیر این صورت  به آن شیر یا شکر بیش از حد اضافه شده و دیگر مفید نخواهد بود.

– شکلات تلخ ٪‏۷۰

بعد از غذا، یک قطعه شکلات تلخ به اندازه ی انگشت شستتان،  بخورید.

١١- بین هر لقمه قاشق و چنگال های خود را کنار بگذارید.

مغز شما تقریبا ۲۰ دقیقه عقب تر از معده ی شما قرار دارد، این بدان معنی است که بعد از آنکه معده تان پر شود مدتی طول می کشد تا احساس سیری کنید. برای جلوگیری از خوردن بیش از حد و در نتیجه لاغر کردن چنگال یا قاشق های  خود در بین لقمه ها، کنار بگذارید. در ابتدا ممکن است این کار به نظرتان کمی  کمی احمقانه باشد، اما واقعا کمک کننده خواهد بود؛ امتحان کنید!

برای مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک بر روی لینک پرسش و پاسخ کلیک کنید.

مرکز تغذیه و رژیم درمانی ایده آل | رژیم لاغری | تناسب اندام | بدنسازی | فیتنس

🚗 شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم |واحد ۱۳

☎️ ۰۲۱۲۲۸۷۴۸۹

 


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ شما طی 48 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۳( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  به جز دیانابول چه قرص استفاده کنم که عوارض کمتر داشته باشه و افزایش حجم بگیرم
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۳( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز

   مصرف هیچ یک از داروهای استروئیدی توصیه نمیشود
   شما اگر یک برنامه درست و یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید میتوانید حجم قابل قبولی را کسب کنید
 • تصویر کاربر نوشین شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۲( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من برای لاغری دور شکم و پهلو با لیزر سوال داشتم
  من قدم 159 است وزنم 64 کیلو میخوام بدونم با چند جلسه میتونم به چیزی که میخوام برسم چون من وزن قبلیم 59 کیلو بوده.اما متاسفانه دور شکمم بعد از ازدواج خیلی بزرگ شده
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۲( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز
   وقت شما بخیر

   سه شنبه همین هفته به صورت حضوری به مطب تشریف بیاورید تا بعد از بررسی وضعیت و معاینه خدمت شما عرض کنم که تقریبا چقدر زمان برای رسیدن به هدف شما نیاز است

   شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم
   📞 ۰۲۱-۲۶۶۴۴۵۸۴
 • تصویر کاربر امیررضا شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۵( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 19سالمه و90کیلوم میخاستم از امپول ویکتوزاو متفورمین استفاده کنم میخاستم بدونم عوارض اون خیلی هست یا ... میخاستمبدونم که شما صلاح میدونید که مصرف کنم اگه مصرف کنم چطوری
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۵( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز

   شما خیلی جوانتر از آن هستید که نیاز به مصرف این داروها داشته باشید
   با کم همت و تلاش به راحتی وزن شما نرمال خواهد شد

   فقط کافیه به مدت 3 ماه رژیم داشته باشید و کمی ورزش کنید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  قدم 174 و وزنم 60 قبلا قرص بروریست مصرف میکردم اما به نظرم خیلی خوب نبود قرصی هست که بتونم چاق که نه .صورت و بدنم بزرگتر بشه
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز

   مصرف قرص مخمر آبجو برای افزایش وزن فقط به صورت موقت تاثیر گذار است
   برای افزایش وزن بهتره تمرینات بدنسازی به همراه یک رژیم اصولی رو داشته باشید
 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۳( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من میخوام چاق بشم ایا قرص سیپروهپتادین گزینه خوبیه؟عوارض نداره؟
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۳( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز

   قرص سیپروهپتادین یک داروی ضد حساسیت است که یکی از عوارض جانبی این دارو افزایش اشتها است
   افزایش وزن با مصرف این دارو توصیه نمیشه
   راه حل مشکل شما یک رژیم غذایی به همراه تمرینات ورزشی مثل TRX یا پیلاتس است
 • تصویر کاربر محمدجعفرریشهری شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۰( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام/من حدودهفت یاهشت سال پیش بدنسازی کارمی کردم وبه دلایلی ادامه ندادم.امابازدوست دارم ادامه دهم .چه کاربایدکنم.
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۰( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز

   باید با یک برنامه منظم و زمان بندی شده به همراه یک رژیم غذایی داشته باشید تا روند پیشرفت شما تسریع شود
   برای دریافت برنامه تمرینی یا رژیم غذایی میتوانید به قسمت رژیم آنلاین یا برنامه بدنسازی در سایت ما مراجعه بفرمائید
 • تصویر کاربر سلطان شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز به خیر
  قرص phen q را از کجا میتوان تهیه کرد؟
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز
   این دارو در ایران پیدا نمیشه
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۶( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من ميخوام پروتيين وي با امينو 2222بخورم همزمان.ب چه صورت بايد بخورم??
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۶( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز
   وقت شما بخیر

   مصرف اصولی باید بر اساس نیاز و رژیم غذایی شما تنظیم شود اما مصرف عمومی به صورت 1 پیمانه صبح و یک پیمانه بعد از تمرین است
   آمینو هم 2 عدد صبح، 2 عدد قبل و 2 عدد بعد از تمرین است
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیست سالمه یه پسرم قدم 189 وزنم 67خیلی استخونیم هیچ کدوم از خانوادمون زیر 100 کیلو وزن ندارن چند وقت پیش ازمایش دادم فقط ویتامین d کم داشتم که رفع شد حالا اگه میشه یه قرص مکمل بهم معرفی کنید
  ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵( 6 روز پیش)
   سلام دوست عزیز
   وقت شما بخیر

   مصرف مکمل ها به تنهایی کمکی به شما نمیکنه
   بهترین روش برای افزایش وزن شما تمرینات بدنسازی به همراه یک رژیم غذایی مناسب است و در صورت نیاز در کنار این دو برای شما مکمل هم تجویز خواهد شد
   اما مصرف قرص ها و مکمل های افزایش وزن به تنهایی راه حل مناسبی نیست
 • تصویر کاربر شکوه جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما
  من خانم ۲۸ساله ک چند ماهی هست اضافه وزن پیدا کردم قدم ۱۶۰وزنم۶۵ولی قبلا۵۸کیلو بودم،الان رژیم گرفتم برنج روغن نان و هر چیزی ک چاق کننده باشه استفاده نمیکنم ،ولی رژیم درستی ندارم ک بدونم وعده های غذایی یا میان وعده چی بخورم مدام یا خیار و سینه ی ابپز یا حبوبات استفاده میکنم،باشگاه هم میرم فیتنس و زومبا کار میکنم هر روز قبل از باشگاه‌ ال کارنتین مایع استفاده میکنم و بعد از غذا قرص زیره ،یه رژیم قوی میخواستم!و اینکه پسته ب عنوان میان وعده مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۲( 2 هفته پیش)
   سلام دوست عزیز
   وقت شما بخیر

   حذف مواد غذایی شاید در کوتاه مدت باعث کاهش وزن در شما شود اما پس از مدت کوتاهی به استپ وزنی دچار خواهید شد و دیگر با هر تلاشی هم وزن شما کاهش نخواهد یافت
   برای دریافت رژیم غذایی میتوانید از طریق سایت اقدام فرمائید تا مطابق شرایط شما یک رژیم غذایی برای شما تجویز شود
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر