دریافت رژیم لاغری آنلاین

لاغری با دستگاه های بدنسازی

فعالیت با دستگاه های بدنسازی باعث عضلانی شدن بافت ماهیچه‌ها می‌شود و نسبت پروتئین و عضلات به نسبت چربی‌های ذخیره شده در بافت بدن را افزایش می‌دهد.

ماهیت اصلی دستگاه های بدنسازی عضله‌سازی بدن است گرچه به طور غیرمستقیم در کنترل چربی بدن کمک‌ کننده است اما بعضاً کار با این دستگاه‌ها افزایش وزن را به دنبال دارد.

 آموزش کار با دستگاه های بدنسازی

گروهی از افراد، بدون در نظر گرفتن سن و سال شان و اوضاع سلامت عمومی شان و بدون مشورت با یک اهل فن، شروع می کنند به استفاده از انواع دستگاه های بدنسازی که در سالن های ورزشی هست. این کار، عوارض ناخوشایندی به دنبال خواهد داشت که در گفت وگو با دکتر رامین کردی، متخصص طب ورزشی، به آن پرداخته ایم و جویا شده ایم که اصلا کار با این دستگاه های بدنسازی به چه کسانی توصیه می شود؟

آیا این حرف از نظر شما درست است که هر فردی در هر سن و سال و شرایطی که باشد، می تواند ورزش کند؟

بله؛ اما این را هم باید اضافه کنم که هر فردی بسته به شرایط خودش، باید برنامه ورزشی مناسبی دریافت کند.

بدنسازی برای میانسالان

یعنی چه؟

ببینید؛ ما ۳ نوع ورزش را توصیه می کنیم؛ در درجه اول، ورزش های هوازی مانند دویدن های طولانی مدت و دوچرخه سواری که با دویدن آهسته یا پیاده روی تند بیش از ۴ دقیقه در هر بار به وسیله تردمیل و دوچرخه انجام می شود. در کنار این ورزش، اگر فرد تمایل داشت ورزش های دیگری انجام دهد، ما ورزش های قدرتی و انعطاف پذیری را توصیه می کنیم.

در ورزش های قدرتی، استفاده از دستگاه های بدنسازی مرسوم است. شما کار با این دستگاه ها را به چه کسانی پیشنهاد می کنید؟

به عموم مردم! البته منظورم از عموم، افرادی هستند که مشکل خاصی ندارند؛ یعنی دچار مشکل جسمی و بیماری خاصی نیستند و برای حفظ سلامت شان ورزش می کنند. اما باید به این مساله توجه داشته باشند که میزان وزنه متعادل و نوع دستگاه هم استاندارد باشد و آسیب رسان نباشد. من توصیه می کنم افراد قبل از آغاز تمرین حتما با مربی مشورت کنند و خودسرانه به استفاده از آنها اقدام نکنند.

و اساسا هدف از کار با دستگاه های بدنسازی چیست؟

دستگاه هایی که در سالن های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند به شکل های مختلفی موجودند و مجموعه ای از این دستگاه ها، دستگاه های بدنسازی هستند که به منظور افزایش قدرت عضلانی مورد استفاده قرار می گیرند.

به نظر شما، این تمرین های ورزشی باید به چه میزانی باشد؟ چند بار در روز؟

خب، برای ورزیده کردن عضله ها می توان از وزنه های مختلف استفاده کرد. بهتر است میزان فعالیت ورزشی کمتر از ۳ جلسه در هفته نباشد. اگر فرد فقط هفته ای یک جلسه تمرین داشته باشد قدرت وی در یک سطح باقی می ماند. اما اگر این میزان تمرین به بیش از ۳ جلسه در هفته افزایش یابد، باعث افزایش قدرت عضلات می شود.

 مدت زمان تمرین کردن

نتیجه این تمرین ها در آقایان به صورت افزایش قطر عضلات دیده می شود؛ در حالی که در خانم ها معمولا افزایش قطر ایجاد نشده و افزایش قدرت اتفاق می افتد.

و کار با این دستگاه های بدنسازی را به همه توصیه می کنید؟

نه! به بیماران قلبی ـ عروقی و فشارخونی یا افرادی که سابقه سکته مغزی دارند یا سن شان بالاست، کار با دستگاه های قدرتی توصیه نمی شود. دلیلش هم این است که اینها برای بلند کردن وزنه های سنگین ممکن است قدرت کافی نداشته باشند و حین انجام تمرین، وضعیتی ایجاد شود که فشار زیادی برای به حرکت در آوردن وزنه به آنها وارد آمده و باعث افزایش فشارخونشان شود.

حضور مربی و نظارت او در این مورد چه تاثیری دارد؟

کمک گرفتن از مربی، اهمیت ویژه ای دارد. افراد باید در جلسه اول، نحوه استفاده درست از دستگاه های بدنسازی را تحت نظر مربی آموزش ببینند و حرکت های ورزشی خود را با تکرار زیاد، یعنی ۳ تا ۴ ست ۱۰ تا ۱۵ تایی با وزنه سبک انجام دهند. منظور از وزنه سبک، وزنه ای ست که وقتی فرد آن را با دست بلند می کند یا با پا هل می دهد، به راحتی این کار را ۱۰ تا ۱۵ بار بتواند انجام دهد.

افزایش حجم عضلات پا

شرایط برای مبتلایان به صرع و دیگر بیماری های تشنجی چطور خواهد بود؟

آنها بهتر است برای فعالیت با دستگاه های قدرتی در ۲ یا ۳ ست ۱۰تایی با وزنه سبک کار کنند تا با خطر کمتری مواجه شده و بر اثر مداومت در ورزش از تعداد حملاتشان کاسته شود.

وقتی این بیماران دمبل یا وزنه های آزاد را بالای سر و سینه خود می برند، ممکن است برای یک لحظه دچار تشنج شده و در اثر تشنج، این وسیله ها روی آنها بیفتد و باعث آسیب دیدنشان شود. اما اگر از دستگاه های قدرتی استفاده کنند، خطر کمتری آنها را حین فعالیت تهدید می کند.

در افراد چاق، چطور؟ آیا کار با دستگاه های بدنسازی می تواند چربی سوزی را درآنها افزایش دهد؟

نه! بهترین ورزش برای چاق ها، ورزش های هوازی پی درپی (مانند دویدن و دوچرخه سواری طولانی مدت بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز و به مدت ۵ تا ۶ روز در هفته) است. اخیرا توصیه می شود افراد چاق در کنار این ورزش ها، ورزش های قدرتی و انعطاف پذیر نیز انجام دهند. البته این توصیه صرفا برای کاهش وزن نیست، بلکه با افزایش قدرت باعث می شود آنها زندگی بهتری داشته باشند.

چه توصیه ای به استفاده کنندگان از دستگاه های بدنسازی قدرتی دارید؟

اول از همه اینکه بدون مشورت با مربی به یک باره سراغ دستگاه های قدرتی نروند؛ بلکه با توجه به شرایط جسمی، زمان خودشان را تقسیم و مدتی از آن را صرف فعالیت کنند. اگر فردی قصد دارد یک ساعت ورزش کند، در ابتدا باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت خود را صرف گرم کردن کند، سپس به مدت نیم ساعت به فعالیت های هوازی مانند دویدن یا دوچرخه سواری بپردازد.

بعد از آن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، خودش را با دستگاه مشغول کند. سپس ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با دستگاه های قدرتی کار کرده و در پایان فعالیت ورزشی نیز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به سرد کردن بپردازد. در فاصله بین گرم و سرد کردن نیز نباید ورزش های کششی فراموش شود.

 دستگاه های بدنسازی قدرتی

بهترین توصیه به افرادی که مدت زمان کمی برای ورزش کردن دارند، چیست؟

اینکه وقت خودشان را صرف فعالیت با دستگاه های بدنسازی نکنند، بلکه به جایش، به ورزش های هوازی بپردازند. ورزش هوازی در پیشگیری از بیماری ها موثرتر است و در اولویت قرار دارد.

استفاده بیش از حد معمول از این دستگاه ها، به لاغری بیشتر کمک نمی کند؟

ببینید؛ اگر منظورتان از دستگاه، تردمیل و دوچرخه باشد؛ روزی ۴۵ دقیقه فعالیت با این دستگاه ها برای کاهش وزن، مطلوب است اما این، تصور غلطی است که فکر کنید اگر زمان بیشتری روی تردمیل باشید، وزن بیشتری کم می کنید.

برای کاهش وزن مطلوب باید رژیم غذایی تان را با ورزش همراه کنید. صرف زمان بیشتر روی تردمیل باعث ایجاد آسیب های عضلانی و مفصلی مانند درد زانو خواهد شد.

موقع کار با دستگاه های بدنسازی قدرتی، نباید بیشتر مایعات مصرف کنیم؟

نوع فعالیت ورزشی تان مهم نیست؛ به طور کلی باید در هوای گرم، قبل و حین ورزش مایعات مصرف کرد.

عمده ترین عارضه استفاده نادرست از دستگاه های بدنسازی چیست؟

کشیدگی عضلات و انقباض دردناک عضلانی. ضمن اینکه متناسب نبودن وزنه با قدرت فرد، آسیب های عضلانی و اسکلتی مانند درد مچ دست و شانه و گردن را ایجاد می کند.

منبع: سلامانه

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناردانا جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباسید اینجانب در خرداد سال 1396 جراحی اسلیو معده داشته ام که در طی مدت گذشته موفق شدم از وزن 98 کیلو به 65 کیلو و سایز 38 برسم مدتی است که ورزش بدنسازی رو شروع کردم اما متاسفانه چون روزانه نمی تونم بیشتر از نهایت 800 کالری به بدنم برسونم با توجه به جراحی که کردم در باشگاه دایم دچار ضعف می شم از طرفی من نهایت بتونم یک نصف ران مرغ و یک تیکه کباب تابه ای 10 در 10 بخورم بخاطر همینمی خوام بدونم برای جبران پروتیین کمی که به بدنم می رسه می تونم از پ.در وی استفاده کنم؟در ضمن هدف من ثابت نگه داشتن وزن و افزایش میزان عضلات بدنی ام هست
  1. تصویر کاربر مشاور ایده آل شو جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام دوست عزیز

   وقت شما بخیر
   باید حتما به صورت حضوری مراجعه بفرمائید تا بعد از ارزیابی وضعیت شما مکمل ها و رژیم مورد غذایی متناسب با شرایط شما رو براتون تجویز کنم
   با توجه به سابقه عمل جراحی و وضعیت تغذیه شما حتما باید تحت نظر باشید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۹ تیر ۹۷( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،،برای استفاده از استروئید خوراکی کم عوارض،چه پیشنهادی میدهید،جهت افزایش وزن،سابقه تمرین 4 سال،قبلا دیانابول استفاده کردم که کاش نمی‌کردم،،به هر حال الان یه نمونه بهم بگید،جهت وزن و توده عضلانی،کم عوارض بودنش به شدت مهمه،ممنونم
  1. تصویر کاربر مشاور ایده آل شو شنبه ۹ تیر ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام دوست عزیز
   وقت شما بخیر

   هیچ کدام از داروهای استروئیدی بدون عوارض نیستند و بنده اصلا توصیه به مصرف نمیکنم
   شما اگر زیر نظر یک متخصص کاربلد در این زمینه باشید بدون نیاز به استروئید ها میتونید افزایش وزن و حجم بافت عضلانی داشته باشید
   بنده فیزیولوژیست ورزشی و رژیم شناس بالینی هستم که هر دو برنامه تمرین و تغذیه رو خودم میتونم برای شما طراحی کنم

   در صورت تمایل میتونید به کلینیک مراجعه بفرمائید
   شریعتی | بالاتر از حسینیه ارشاد | ابتدای خیابان قبا | پلاک ۶ | طبقه پنجم

   ?روزهای تماس: روزهای زوج از ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۸ عصر
   ? ۰۲۱-۲۲۸۷۴۸۹۹
 • تصویر کاربر نيلوفر جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من متنى كه راجع به قرص سى ال اى نوشته بوديد رو خوندم، اما متوجه نشدم كه ضرر داره يا نه ؟ چون در حال حاضر من با رژيم و ورزش خوردن اين قرص رو شروع كردم
  1. تصویر کاربر مشاور ایده آل شو جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام

   استفاده مقطعی و کوتاه مدت برای افراد سالمی که فقط مشکل اضافه وزن دارند موردی ندارد
 • تصویر کاربر سعيد دوشنبه ۲۱ اسفند ۹۶( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشيد به شما
  اقاي دكتر من ٢٥سالمه و١٨٠سانت قد دارم وزنمم٥٨كيلو خيلي لاغر هستم ميخواستم ببينم از غرص افزايش عضله ميتونم استفاده كنم يا نه يا قرص تستسترون بخورم خيلي لاغرم خواهشا راهنماييم كنيد دعاتون ميكنم خدا حظتون كنه ممنونم
  1. تصویر کاربر مشاور ایده آل شو دوشنبه ۲۱ اسفند ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۵ دی ۹۶( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 16 سال سن دارم
  ایا میتوانم از قرص رشد عضلات استفاده کنم؟
  قرص استانوزول
  1. تصویر کاربر مشاور ایده آل شو جمعه ۱۵ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   خير سن شما براي استفاده از استروعيد ها خيلي هنوز پايينِ
درحال دریافت اطلاعات